MENU
muzaffer-kulcu-2

‘Çorum’un yarım kalmış havaalanı yok’

Yeni hastaneye ‘PARK’ yasağı! (4) hastane

Çorum’a 107 Yeni Doktor Kadrosu

Babam, ‘Git O Şerefsizin Kafasına Sık’ dedi (2)

12 Ekim 2017 (0) YORUM OKUNMA: 335 Gündem

15 Temmuz Sanığı Çorumlu Asker Konuştu

15 Temmuz Sanığı Çorumlu Asker Konuştu
“Babam Git O Şerefsizin Kafasına Sık” Dedi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davasının Üçüncü Duruşması Yapıldı. Tutuklu yargılanan Çorumlu er Ertuğrul Çeliker, darbe gecesi komutanlarının emri ile köprüye gittiğini bu sırada telefonla babasını arayarak darbe girişimini öğrendiğini söyledi. Er Çeliker, “Babam ‘Komutanlarınıza inanma, onlar hain. Git o şerefsizin kafasına sık dedi’ diyerek yaşadığı o anı anlattı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinin karşısındaki duruşma salonunda görülen davanın üçüncü duruşmasına 130 tutuklu sanık ile sanık ve müşteki avukatları katıldı.  Davada yargılananlardan birisi de Çorumlu asker Ertuğrul Çeliker’di.

Darbe günü köprüye gitmek için Kuleli Askeri Lisesi’nde çıktıklarını söyleyen Çeliker, Köprüye vardıklarında komutanlarının emri ile sıraya girdiklerini belirterek, “Darbe saikiyle hareket etmedim. Komutanlarımızın emriyle vatandaşa, ‘Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Herkes evine gitsin’ dedik. Ahmet Taştan’ın emriyle de havaya ateş ettik. Bu sırada yanımda erlerden Murat Tan da vardı. Silah seslerinden dolayı vatandaşın uyarılarını duymadım. Havaya 5-6 el ateş ettikten sonra silahım tutukluk yaptı. Daha sonra arka tarafa geçerek askeri araç arkasına geçtim” dedi.

Babasının uyarısıyla darbe girişimini öğrendiğini belirten Çeliker, ifadesini şöyle sürdürdü:

“İsmail Yurdakul’dan telefonunu aldım ve babamı aradım. Babam Çorum’da dışarıdaymış, araba sesleri geliyordu. Babam, bana nerede olduğumu sordu. Köprüde olduğumuzu söyledim. Babam da, ‘Komutanlarınıza inanma, onlar hain. Git o şerefsizin kafasına sık’ dedi. Ben de bunun üzerine telefonu attım ve ağlamaya başladım” dedi.

Köprüye çıkan vatandaşların üzerine tanklardan 4 kez ateş edildiği belirtilen iddianamede, Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana reklamcısı olan Çorumlu Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da bu olaylar sırasında şehit edildiği belirtilerek, şüphelilerin, “Nitelikli kasten öldürme” suçlarından toplam 37’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları talep ediliyor.

Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*