MENU
Kadir Şimşek

Balaban’dan 10 Numero Yağ

huseyin-celik2

Ümitler Azalıyor

sabiha-casin-yazilari

12 Mart 2018 (0) YORUM OKUNMA: 8125 Köşe, Sabiha Çaşın Yazıları

Bir de Benden Dinleyin

Bir de Benden Dinleyin

Herkesin geçmiş Dünya Emekçi Kadınlar Gününü tüm çirkinliklere inat umutla kutluyorum. Kadın gündemi bu kadar mağdurken utanmaz medyanın popüler kültürü yaşatmak ve beyinlerimizi uyuşturmaya devam etmek için kullandığı medya figürlerinden sadece birisi Hülya Avşar. Geçtiğimiz haftanın en büyük olayıydı Mehmet Aslantuğ ile diyalogu. Mehmet Aslantuğ’un bazı cevaplarını çok yerinde bulsam da o programa ne amaçla çıktığını anlamayacağım hiçbir zaman. Şahsımın 5 dakika üst üste tahammül edemediği yılların medya figürü Hülya Avşar; kendi hayatını istediği gibi en özgüründen yaşarken hemcinslerine kocanızın koltuğunun altında nefes alın, onların arkasından ilerleyin, kocalarınıza el açın onlar sizden güçlü olmalılar gibi mesnetsiz ve en ilkel kabulleri dayatmaya çalışıyor. Erkek egemen ne demektir, kadın cinayetleri neden artıyor gibi aslında konuşulması gereken konular kısıtlı mecralarda konuşulurken, milyonlarca insana hitap edebilecek televizyon programları kadına hep ikincilliği pompalıyor. Bu kadar paranın ve imkanın arasında cahil kalmayı başarabilmiş ama kadınların bilinçaltına hep gündemde duracak “Akıllı Kadın” diye kazınabilmek bizim ülkemizin kavram karmaşalarından sadece birisi. Bilmediği kelimeler ve kavramlar üzerinden erkek dominasyonu demiyorum, egemenliği diyorum, güçlü erkeğe sırtını dayayabilmek diyorum atomu parçalayacak bir nüans yakalamış havasına sokuyor kendini. Bu kadar olumsuz kadın gündemi arasında kamuoyu araştırması yapsak %90 gibi bir kitlenin tanıdığı bu medya figürü, kendisinin yaşadığı hayatın tam karşıtı bir profile inandığını ve herkesin buna inanması gerektiğini söylüyor. Sizi ikna edebildi mi? Tam da günümüze yakışan bir ilkellik sevdalısı. Canım seni izleyen kitlenin birçoğu zaten onu yaşıyor, sen insanlara yeni ufukları böyle mi açıyorsun demezler mi adama.

Ekranda milyonlara hitap etmenin de bir şekli şemali olmalı. Mesela kelime dağarcığı geniş ve İQ’su yüksek figürler medyatik olmalı. Kadınlar olarak biz ayağa kalkmaya çalışırken ataerkil düzenin devamı için sloganlaştırdıkları programlarıyla beynimize girmeye çalışıyorlar. Neden kadın yazarlara, akademisyen kadınlara, kadın hukukçulara, feminist derneklere, kadın sığınma evlerinde yaşayan örneklere ayrılmış bir program yok? İzlenmiyor mu? Denediniz mi hiç böyle programlar yapmayı? Dedektiflik yaptığınız programların pekala sabah kuşağında gideri var. Karşı çıkın, bilinçlendirin, izlemeyin, izlettirmeyin. Sizi aşağılayan, hor gören, gelişmenize engel olacak, umudunuzu tüketecek kimseyi ekrandan bile olsa evinizin içine almayın.  Katledilen, eziyet gören tüm hemcinslerinize saygı için yapın bunu. Dün onaydı, bugün bana olabilir deyin. Hem sizi aşağılayıp üstüne birde üzerinizden para kazanmasına izin vermeyin.  Dostlarım çok sevdiğim bir M. Rosenberg sözü ile bitirmek istiyorum: “Bugüne kadar gördüğümüz ve gelecekte daha da göreceğimiz vahşet, dünyada isyancıların, asilerin ve ehlileştirilemeyecek insanların sayısının artmasıyla değil; tam aksine itaatkâr, tepkisiz ve uysal insanların sayısının artmasının göstergesidir.”

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*