MENU
94 Bin Öğrenci Karne Sevinci Yaşadı (8)

‘Çocukların Huzurla, Mutlulukla Yaşadığı Bir Dünya İstiyoruz’

SUNGURLU'DA 8 BİN 633 ÖĞRENCİ KARNE ALDI

Sungurlu’da 8 Bin 633 Öğrenci Karne Aldı

14 Haziran 2019 (0) YORUM OKUNMA: 421 Galeri, Gündem

‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’

 • ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (3)
  ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (3)
 • ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (4)
  ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (4)
 • tekin çınar
  tekin çınar
 • zekeriya ışık
  zekeriya ışık
 • ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (1)
  ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (1)
 • ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (2)
  ‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’ (2)


‘Bu Görevlendirmeyi Kabul Edemeyiz’

Çorum Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki atama kararına tepkiler sürüyor. Kentteki bazı sivil toplum kuruluşları Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak atama kararına tepki gösterdi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Perşembe günü gece yarısında İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Ömer Yılmaz atanmıştı. Atamasının hemen sabahında makama oturmak isteyen Ömer Yılmaz’a Milli Eğitim Müdürlüğü personeli tepki göstermiş, Ömer Yılmaz makamına polis eşliğinde oturmuştu. Atamaya birçok sivil toplum kuruluşu da tepki göstermişti.

Dün Milli Eğitim Müdürlüğü önünde İnsani Değerler Platformu (İDP) ve Eğitim-Bir-Sen Çorum Şubesi tarafından basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya, İDP Sözcüsü Zekeriya Işık, Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Saatcı, Eğitim-Bir-Sen Çorum Şube Başkanı Tekin Çınar, İDP’ye bağlı sendikaların temsilcileri ile onlarca sendika üyesi katıldı.

 

Yağmur Zor Anlar Yaşattı

Açıklama öncesinde müdürlük binası önünde toplanan katılımcılar, yağan yağmur nedeniyle zor anlar yaşadı. Sendika üyeleri ve sendika temsilcileri tören öncesinde müdürlük binası içerisinde bekledi. Açıklama anında da katılımcılar yağmur nedeniyle büyük zorluk yaşadı.

 

“Eski Türkiye Tortularının Barındığını Açıkça Göstermektedir”

İlk olarak İDP Sözcüsü Zekeriya Işık, bir açıklama yaptı. Işık, “Son 2 gündür şehrimizin kamuoyunda Milli Eğitim Müdürlüğü makamına yapılan atama yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. İDP de meseleyi atamanın yapıldığı saatlerden başlayarak dikkatle takip edip ilgili merciler nezdinde görüşlerini paylaşmaktadır. Genel müdürlük nezdinde Çorum’un idari, siyasi bütün yerel dinamiklerini devre dışı bırakarak, hiçe sayarak yapılan bu etik dışı atama biçimi Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısı içerisinde yer yer eski Türkiye tortularının barındığını açıkça göstermektedir. Eğitim gibi hayatın her alanına yayılan bütün vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren bir konuda doğrudan katılımcı, şeffaf ve ilkesel bir yönetim anlayışıyla idare edilmesi zorunluluk olan Milli Eğitim teşkilatı bünyesinde böylesine hataların yapılıyor olması kabul edilebilir bir durum değildir. İDP, eğitim meselesinin toplumun ortak aklı ve vicdanına, yönetim biçiminin ise makamlarda oturanların keyfi tutumlarına değil, kurallara ve ilkelere havale edilmesi gerektiğini savunmaktadır” diye konuştu.

 

“Bu Görevlendirme Kabul Edilemez”

Görevlendirmenin kabul edilemez olduğunu dile getiren Eğitim-Bir-Sen Çorum Şube Başkanı Tekin Çınar, “Yaklaşık 3 ay önce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan görevlendirmenin yerine hiçbir gerekçe gösterilmeden bir gece yarısı ani bir kararla yapılan yeni görevlendirme ilimizde ciddi bir kriz oluşturmuştur. İlimizde faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum örgütü, konuyla ilgili keyfi olarak yapılan bu görevlendirmeye tepki gösterdiklerini özellikle göstermiştir. Ancak yapılan bütün yapıcı eleştirileri bakanlığın dikkate almaması hayal kırıklığını  maalesef daha da derinleştirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyonunun hayata geçirilmesini önemseyen bir sendika olarak bu tür uygulamaları bu vizyonun neresine sığdıracağız? Bakanlığın Çorum’un yerel hiçbir dinamiğini önemsemeden yaptığı bu etik dışı görevlendirmeyi kabul etmemiz bu anlamda da mümkün değildir. Eğitim gibi son derece önemli ve herkesi ilgilendiren bir kurumun katılımcı, şeffaf ve yerel dinamikleri önemseyen bir anlayışla idare edilmesi bir zorunluluk iken, bakanlık teşkilatı bünyesinde bir gece yarısı görevlendirmesiyle böylesine vahim bir hatanın yapılabiliyor olması kabul edilebilir bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

 

Alkışlarla Protesto Ettiler

Açıklamaların ardından katılımcılar alkışlarla görevlendirmeyi protesto etti.

 

Müdür Makamında Oturuyordu

Öte yandan yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz’ın açıklama yapıldığı saatlerde makamında olduğu öğrenildi. (Mahmut Emin Söylemez)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*