MENU
BAŞKAN KONUŞTURMADI, CHP’LİLER TOPLANTIYI TERK ETTİ (2)

Başkan Konuşturmadı, CHP’liler Toplantıyı Terk Etti

ÇİLEK ÜRETİMİ ÇİFTÇİLERİN YENİ GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Çilek Üretimi Çiftçilerin Yeni Geçim Kaynağı Oldu

Çorum turizmi meclis gündeminde

11 Haziran 2019 (0) YORUM OKUNMA: 341 Gündem

Çorum Turizmi Meclis Gündeminde


Çorum Turizmi Meclis Gündeminde

Çorum’un kültürel ve doğa turizmi İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısında konuşuldu.

Meclisin dünkü toplantısında geçtiğimiz ay Turizm Komisyonu’na havale edilen “Turizm potansiyeli olan Çorum ilimiz uluslararası turizm gezilerinde nereler gezi alanına dahildir? Turizmde yıllık yüzdelik olarak ne kadarına sahibiz? 2019 yılında beklenen kaç bin turist beklenmektedir? 2018 yılında ilimize gelen turist sayısı ne kadar olmuş ve Çorum ilimiz ekonomisine ne kadar katkı sağlamıştır?” konulu yazılı önergenin komisyon raporu okundu.

Komisyon Başkanı Kemal Özönal, Çorum’daki tarihi ve doğal güzellikleri anlattı.

Özönal, konuşmasında şöyle dedi:

“İlimizin başta arkeoloji ve tarih olmak üzere doğa, spor, inanç ve sağlık alanında turizm potansiyeli mevcuttur. Ulusal düzeyde tüm bu alanlarda ilimize turist çekmek üzere altyapı ve tanıtım çalışmaları yapılmaktadır. Spor turizmine alternatif oluşturmak için mevcut Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları Projesine ilave olarak sıklık, çatak, budaközü, Oğuz Adası projeleri ile oryantiring, safari, safari, yamaç paraşütü, tırmanış, kano, dragon bot, Flyboarding, kürek su kayağı gibi birçok yaş grubuna hitap eden doğa ve su sporları destinasyonu oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir.

Beş bin yıl boyunca birçok uygarlığın, merkezi olan ve değişik kültürleri bünyesinde barındıran, geçmişten geleceğe uzanan bir köprü konumundaki Çorum, Anadolu’nun 1071’de Malazgirt Savaşıyla Selçuklu hakimiyetine alınmıştır. Bu tarihten sonra Türk hakimiyetinde kalan Çorum camileri, kaleleri, saat kuleleri, köprü ve sivil mimari örnekleri ile Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Döneminin izlerini günümüze kadar taşımıştır.

Hatti ve Hitit Medeniyetinin izlerine ev sahipliği yapan Çorum ilimizin bu alanda uluslararası anlamda tanınırlığı vardır. Dünyanın ilk köklü medeniyeti olarak ve bilinen ve Anadolu’nun da ilk merkezi devletini kuran Hititlerin yurdu burasıdır ve bu şehir onların başkenti Hattuşa’dır (Boğazkale M.Ö 1650-1200 yılları arası hüküm süren Hititlerin diğer önemli şehirleri Alacahöyük ve Şapinuva (Ortaköy) da Çorum sınırları içerisindedir. Çorum bu konumuyla dünyanın da gözbebeğidir. Öyle ki UNESCO tarafından 1986 yılında Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ülkemizdeki önemli yerden biri olmuştur.

Tarihte bilinen ilk yazılı barış antlaşması olan ve bir örneği New York’taki Birleşmiş Milletler binasında sergilenen Kadeş Antlaşmasına ait çivi yazılı tablet arşivleri 2001 yılında “Dünya Belleği Listesinde” yer almıştır.

Hattuşa ile birlikte Alacahöyük, Şapinuva, Eskiyapar, Resüloğlu, Hüseyindede, Yörüklü gibi önemli kazılarda elde edilen buluntular, ülkemizin en önemli müzelerinden olan ve teşhir tanzimleri ile ziyaretçilerin beğenisini kazanan Çorum Müzesi, Boğazkale Müzesi ve Alacahöyük Müzesinde sergilenmektedir.

Alaca Höyük, Hattuşa, Şapinuva, Pazarlı, Eskiyapar, Resuloğlu, Hüseyindede, Yörüklü gibi önemli kazılarda elde edilen buluntular Çorum, Boğazkale ve Alaca Höyük Müzelerinde sergilenmektedir.

Çorum kalesi, Saat Kulesi, Osmancık Kandiber Kalesi, İskilip Kalesi, Sungurlu Saat Kulesi, Murad-ı Rabi Ulu Cami, Sanat Sokağı, Osmancık Koyunbaba Köprüsü gibi bölgenin geleneksel yapısını yansıtan eski konak, han, hamam ve evler Selçuklu ve Osmanlı Dönemi eserlerinden bazılarıdır.

İlimizde ziyarete açık 3 müze ve iki ören yeri bulunmakta olup, bu müze ve ören yerlerimizi 2016 yılında 93.220 kişi, 2017 yılında 84.977 kişi, 2018 yılında 111.694 kişi ziyaret etmiştir. 2018 yılında müzelerimizi ziyarete gelen kişilerin %9,35 ‘ini yabancı uyruklu turistler oluşturmuştur.

İlimizdeki konaklama tesislerinde ise 2016 yılında 1755.725 kişi, 2017 yılında 215.432 kişi ve 2018 yılında ise 190.566 kişi kalmıştır. 2018 yılında ilimizdeki tesislerde konaklayan yabancıların oranı % 2,16 düzeyindedir.

2019 yılında ilimize gelebilecek yabancı turist sayısı %10 tahmin edilmektedir. Yerli turist olarak tahmini 125.400 kişi beklenmektedir.

İl merkezimizde turistlerin ilgisini çekebilecek İsmet Eker Kırsal YAŞAM Müzesi, Kent Müzesi, Çorum Kalesi, Veli Paşa Hanı gibi projeler tamamlandığında ve alternatif zaman geçirebilecek yerler çoğaldığında gelen turistlerin ilde konaklama süreleri artacak ve turizm gelirleri ilimiz ekonomisine olumlu katkı sağlayacaktır. Boğazkale İlçesinden çıkartılan tarihi eserler Boğazkale Müzesinde, Alacahöyük’ten çıkartılan tarihi eserler Alacahöyük Müzesinde sergilenmektedir. Ancak Ortaköy İlçesinde çıkartılan tarihi eserler Çorum Müzesinde sergilenmektedir. Ortaköy İlçesine bir müzenin yapılması halinde oradan çıkan tarihi eserler Ortaköy Müzesinde sergileneceğinden, Ortaköy İlçesine gelen turist sayısına olumlu yönde etkileyecektir.” (Çağrı UZUN)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*