MENU
nevres-kip

Meslek ve İtibar

sabiha-casin-yazilari

Kadınlar Sahneye, Kadınlar Her Yere

teoman-sahin-yazilari

5 Nisan 2018 (0) YORUM OKUNMA: 11728 Köşe, Teoman Şahin Yazıları

Çoruma Neden Yatırım Yapılmıyor? Acaba Diyorum !

Çoruma Neden Yatırım Yapılmıyor?  Acaba Diyorum !

Tüm Çorumlular kendilerinin devlet yatırımları konusunda mağdur olduklarını bilirler. Bölgesel  kurumlar  dahi civar illere verilir de  Çoruma verilmez.Çorum devlet kurumları olarak da hep biryerlere bağlıdır.  Dahası bu durum tüm iktidarlar süresince de devam eder. Yani olayın iktidarla, fazla oy vermek yada vekil vermekle de pek ilgisi yok gibi duruyor.

Acaba diyorum bu mağduriyetimizin NUTUK’ ta ‘ÇORUM TERTİBİ HAİNESİ’ diye geçen ve Mustafa Kemale  1919 da  yapılması düşünülen bir suikast hazırlığıyla mı ilgisi var?

Acaba bir lanetli şehirler başlıklı  kırmızı kitap varda bu kitapta Çorum defterden silinmiş mi gözüküyor?

Atatürk 1927 de yazdığı NUTUKTA  konuyla ilgili ayrıntı vermiyor. Ama duyumlarımıza göre iki kiralık suikastçı birileri ! tarafından hazırlanıyor , ama önceden karargaha haber verildiği için başarılı olamayıp azmettiricileriyle birlikte  kaçıyorlar.

Yani Biz Çorumluları Bizzat Atatürk’mü Çizdi Acaba?

Fantezi ve ironi tabi  ama ne bileyim aklıma  mahrumiyetimizi açıklayacak başka da bir şey gelmiyor…..

 

Memleketimden İnsan Manzaraları..

1- Korku

2- Dalkavukluk

3- Rantçılık

4-Ötekileştirme

5-Bencillik

6-Öfke ve şiddet eğilimi

 

25 Yaşındaki Kişiden  Hakim,Savcı Ve Kaymakam Olmaz…..

18 yaşında  Üniversiteye gidiyor. Dört yıl sonra mezun. Sınava girip kazanıyor,Yaş 22-23 ,birazda staj diyelim yaş 24-25,kura çekip göreve başlıyor.

Hakim veya savcı veya kaymakam farketmiyor. Adam veya kız halen çiğ mi çiğ, sığ mı sığ ; hayatı sosyal ilişkileri,insan psikolojisini bilmiyor,tanımıyor.Ailesi bir şekilde  okutmuş.Hele birde psikolojisi bozuksa, sorunluysa eyvah ki ne eyvah. Maiyetindeki memura Allah acısın, Çevresindeki avukata Allah sabırlar versin. Makamı yetkisi  var ya mübarek adam !sanırsın Padişah yada kraliçe.Neyse uzatmayım da trajedi anlaşılmasın. Bu tür mesleklere yaş ve tecrübe  sınırı konulmalıdır.

En az 30 yada 35 yaşından önce hakim savcı yada kaymakam olunmamalıdır. Gerçi yaşamı tanımak yada adam olma süreci direk yaşla da ilgili değil ama tedbir tedbirdir yani….

Bu arada Avukatların hakim yada savcılığa geçiş düzenlemelerini çok isabetli bulduğumu söylemeliyim. İktidarın hukuk,adalet konusunda yaptığı en başarılı hamle olarak bu düzenlemeyi görüyorum. Gerçi mülakatlarda haksızlık yapıp  hep kendi partililerini alıyorlar ama olsun napalım atalarımız bile  ‘Bal tutan parmak yalar’ demişler hem alıştık zaten toplumca artık çok görmüyoruz, ama mahşerde hesap nasıl olur bilmem, bilirimde söylemem, söylesem de anlamazlar ,anlasalardı yapmazlardı……

 

Sanaldan Dialoglar..

-Canım !  ‘ya o maç ya ben’ (Saat:18.00)

-Tabi ki sen  (Saat :20.00)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*