MENU
senay-gungor

Koda Olmak !

sabiha-casin-yazilari

Kedicik Joker’e

haluk-soylemez

24 Mart 2018 (0) YORUM OKUNMA: 8101 Haluk Söylemez Yazıları, Köşe

Dik Dur, Eğilme

Dik Dur, Eğilme

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşı mücadele başlatan Şeker-İş Sendikası’na en anmalı destek Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu’dan geldi.  Milletvekili Salim Uslu özelleştirme karşıtı açıklamasıyla herkesi şaşırttı.

Salim Uslu daha önceden de yaptığı açıklamada şeker fabrikasının özelleştirilmesinin doğru olmadığını savunuyordu. Ancak hükümet özelleştirme kararı alınca, Salim Ulus da kendi hükümetiyle ters düşmek istemez ve ‘U’ dönüşü yapar diye düşünüyordum. Çünkü özelleştirme süreci, özellikle bu fabrikaların bulunduğu illerde Ak Parti’yi oldukça zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Salim Uslu’nun siyaseten risk alarak, her şeye rağmen doğru bildiğini söylemekten çekinmemesi alkış aldı.

Salim Uslu BBC Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede hükümeti uyarmış. Diyor ki “Bürokratlar hükümeti yanlış yönlendiriyor. Bu fabrikalar zarar etmiyordu. Sadece şeker fabrikalarının değil, gıda sektörünün özelleştirilmesini doğru bulmuyorum”…   Şimdi buradan yola çıkarak bürokratların ‘Şeker Fabrikaları zarar ediyor’ yönündeki raporları yenilen incelenmeli. Zarar ediyorsa bile, devlet eliyle daha verimli ve karlı hale nasıl getirilir onun çalışması yapılmalı.

Şeker fabrikası, tarım ve sanayi ekonomisini buluşturan, önemli bir denge taşıdır. Bu önemli taşı yerinden çıkarmak büyük bir yıkıma neden olur.

Salim Uslu da artık bu mücadelenin içinde gözüküyor. Bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla özelleştirmeye karşı dik duruşunu devam ettirecektir bence.

Bu arada Salim Uslu’nun gıda sektörüne verdiğin önemi, şehit ailelerine vermesini beklerim.  Bir şehit babasının sitemini duydum. Diyor ki “Salim Uslu’ya kendimi tanıttım. Ben gaziyim, oğlumda 15 Temmuz’da şehit oldu. Salim Uslu bana “Yaa öylemi” diye cevap vermekle yetindi. Devletin en üst kademelerindeki kişilerin yaklaşımı çok iyiyken, alt kademedekilerin bu ilgisizliği bizi üzüyor”…  Sonuna kadar haklı, onlar bu kadar ilgisizliği hak etmedi.

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*