MENU
ANADOLU SELÇUKLU KENTİ KALEHİSAR'DAKİ ARAŞTIRMALARA ADÜ'LÜ DOÇENT BAŞKANLIK EDİYOR

Kalehisar’ın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

En yaşlı üyeye ziyaret (1)

En Yaşlı Üyeye Ziyaret

10 Eylül 2019 (0) YORUM OKUNMA: 109 Galeri, Gündem, İlçe Haberleri

Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ Keşfedildi

  • Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ keşfedildi (1)
    Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ keşfedildi (1)
  • Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ keşfedildi (2)
    Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ keşfedildi (2)
  • Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ keşfedildi (3)
    Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ keşfedildi (3)

Hattuşa’da ‘Hitit Mahallesi’ Keşfedildi

Hititlerin başkenti Hattuşa’da devam eden kazı çalışmalarında keşfedilen “Hitit Mahallesi” gün yüzüne çıkıyor.

Alman Arkeoloji Enstitüsü adına çalışmaları yürüten kazı başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner, Hattuşa’da 1906 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi adına başlatılan kazıların 113 yıldır devam ettiğini söyledi.

Çalışmalar sırasında geçen yıl bir “Hitit mahallesine” rastladıklarını dile getiren Schachner,”Bu yılki çalışmalarımızı ağırlıklı olarak Hitit surlarının yanındaki, ‘Aşağı Şehir’ olarak bilinen bölgede yürütüyoruz. Bu alanda Hitit mahallesini açmaya çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak buradaki yeni bir binayı ortaya çıkarıyoruz. Yangın geçirmiş, Asur Ticaret Koloni Çağı’na ait bir mimariyi irdeliyoruz. Burası, aslında Hititlerden önceki ve Hattuşa’da detaylı bilinmeyen bir dönem” dedi.

Ağustos ayında başlayan çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Schachner, bu yıl kazının yanı sıra restorasyona da ağırlık verdiklerini açıkladı.

Tarihi açıdan önemli bir yerleşim yeri olan Hattuşa’da ortaya çıkarılan eserlerin tarihe ışık tutacak nitelikte olduğuna dikkati çeken Schachner, gerek kazı alanında gerekse kazı evinde yoğun çalışma yürüttüklerini anlattı.

Tarihsel süreci takip etmeye çalıştıklarını ifade eden Schachner, “Şehrin gelişimini, hangi binaların nerede olduğunu detaylandırmaya çalışıyoruz. Çalışmalar sonunda insanların mahalle içinde nasıl yaşadıklarını görme imkanımız var. Bunları da botanik örnekleri ve hayvan kemiklerini inceleyerek elde edebiliriz. Mahallenin ebatları çok geniş. Günümüzden 3 bin 500-4 bin yıl önceki bir zaman dilimine ait” ifadelerini kullandı.

 

“EKONOMİYE KATKI SAĞLIYORUZ”

Boğazkale’nin 1200 nüfusu ile Çorum’un en küçük ilçesi olduğunu dile getiren Schachner, yöre insanı için de gelir kapısı olduğuna dikkati çekti. Kazı çalışmalarında 120 işçinin çalıştığını aktaran Schachner, “Geçen yıl 105 işçi çalıştırmıştık. Bu yıl da 120 kişiye istihdam sağladık. İşçilere ve ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyoruz. Kazıdan emekli olan işçiler var. Yıllar önce emekli olup hala burada çalışanlar var” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*