MENU
Yumurta üreticilerinin sorunları anlatıldı

Yumurta Üreticilerinin Sorunları Anlatıldı

Bir ve beraber olursak bizi kimse parçalayamaz’ (5)

‘Bir ve Beraber Olursak Bizi Kimse Parçalayamaz’

15 Ağustos 2019 (0) YORUM OKUNMA: 326 Galeri, Gündem

Hayvancılığı Kalkındıracak 19 Proje Bakanlığa Emanet

  • HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK 19 PROJE BAKANLIĞA EMANET (2)
    HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK 19 PROJE BAKANLIĞA EMANET (2)
  • HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK 19 PROJE BAKANLIĞA EMANET (3)
    HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK 19 PROJE BAKANLIĞA EMANET (3)
  • HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK 19 PROJE BAKANLIĞA EMANET (1)
    HAYVANCILIĞI KALKINDIRACAK 19 PROJE BAKANLIĞA EMANET (1)


Hayvancılığı Kalkındıracak 19 Proje Bakanlığa Emanet

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, kentin hayvancılığını kalkındıracak 19 projeyi Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş’a anlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, beraberinde Genel Müdür Yardımcıları Cengiz Ceylan ve Erol Bulut ile birlikte Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı’yı ziyaret etti. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ziyarette İl Müdürü Orhan Sarı, 2019 yılı için hayvancılık sektörünü kalkındıracak projelerini Genel Müdür Zekeriya Erdurmuş’a anlattı. Bakanlığın desteğini isteyen Sarı, 19 projenin detaylarını paylaştı.

Geçtiğimiz Ocak ayında açıklanan projelerle ilgili İl Müdürü Orhan Sarı, şu bilgileri vermişti:

Hastalıktan Ari Köyler

“İlimizde 230 bin büyükbaş hayvan mevcuttur. Bu potansiyelin 125 bin adedi Simental ırkı kültür hayvanlardan oluşmaktadır. Piyasada çiğ sütün perakende satışı sadece ari işletmelerden yapılabilmektedir. Halk sağlığını ilgilendiren Zoonoz hastalıklardan (Brucella, Tüberküloz ile) etkin mücadele edebilmek. Doğu Anadolu’daki 26 ilde  ilimizdeki Hasatlıktan ari işletmelerden satılan boğalar proje kapsamında hibe desteği almaktadır. Onaylı süt çiftliği olabilmenin ilk şartı hastalıktan ari işletme olmasıdır. Onaylı çiftliklerden alınan sütten elde edilen süt ürünleri Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilebilmektedir. Hastalıktan Ari işletmelerden satışa sunulacak hayvanlar normal işletmelerden satışa sunulacak hayvanlara göre tercih sebebi olacağından kaliteli damızlık fiyatlarında artış olacaktır. Hastalıktan Ari işletmeler Personelimizce yıl içerisinde daha sık ve daha ciddi kontrollerden geçirilmektedir. Buda denetim altında daha kaliteli, sağlıklı et ve süt üretiminin gerçekleşmesini sağlayacaktır.  Ari işletme sayımızı çoğaltarak ülkemizde hayvancılık yapanların veya yapmak isteyenlerin alım için tercih edecekleri bir merkez olmamız gerekmektedir. Türkiye’de en sağlıklı ve kaliteli hayvan Çorum’da bulunur algısını oluşturmamız lazım.

 

Damızlık Hayvan Satış Borsası Oluşturacağız

Çorum’da damızlık hayvan satış borsası oluşturacağız. Alıcı ve satıcı arasında koordinasyonu sağlayarak alıcının ve satıcının aldatılmayacağı bir sistem oluşturmak. Kaliteli ve sağlıklı Damızlık hayvanı ihale tarzı satış ile birlikte değerinde satış gerçekleştirmek. Hayvana ait Tüm kayıtların (Ana, baba, yaşı, doğum sayısı, ırkı, süt verimliliği, vb.) ekranda tüm alıcılara gösterilmesi ile rekabetçi bir alım satım gerçekleştirmek. Kaliteli damızlık satışının gerçekleştirilmesi ilimize tüm Türkiye’den yetiştiricileri çekerek üreticilerimizin hayvanlarını daha iyi fiyatla satışa sunabilmek.

 

Hastalıktan Ari Damızlık Düve Merkezi Oluşturacağız

Yine kentimizden hastalıktan ari damızlık düve merkezi oluşturacağız.  Yetiştiricilerimiz kaliteli damızlık alımı ve satımında sorunlar yaşamaktadır. İlimiz Yetiştiricilerinin Ucuz, kaliteli ve sağlıklı damızlık ihtiyaçlarını karşılamak için yurt dışına çıkmaları gerekiyor. Bunun yerine ilimizde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından kurulacak Hastalıktan Ari Damızlık düve istasyonundan temini ile hem daha ucuz hem de kaliteli damızlığa ulaşabilmeleri sağlanacaktır.  Düve yetiştirme istasyonları hayvan yetiştirirken sürekli dışardan kaba yem teminine ihtiyaç duymaktadır. Burada Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından kurulacak damızlık düve istasyonuna ilimizde kullanılmayan mera alanlarının kiralanması ile kaba yem ihtiyacı sağlanarak ucuz yetiştirme yapılacak buda ilimizdeki yetiştiricilere daha uygun fiyattan damızlık temini sağlanmış olacaktır. İl dışından damızlık düve almak isteyenlerin hayvan temini noktasında damızlık birliği vasıtası ile hastalıktan ari işletmeden, gelerek istediği hayvanı seçerek alım gerçekleştirmesi sağlanacaktır. Çorum ilinde düve temininde muhatap Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olacaktır. İl içinde kurulmuş hastalıktan ari işletmeler damızlık teminini buradan yaparak karantina süreçlerini beklemeden işletmelerine damızlık girişi yapabileceklerdir. Tüm kayıtları tutulacak olan damızlık düve istasyonunda yetiştirilen düvelerin yurt dışı Damızlık ihracatı yapılabilecektir.

 

Üretim 200 Bin, İhtiyacımız 700 Bin Ton

İlimizde İl Özel İdaresi kaynaklı olarak alımı yapılan silaj paketleme ünitesi ile 2018 yılı içerisinde 10 bin ton silaj üretimi yapılıp yetiştiricilerimize satışı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Tarafından yapılmıştır. İlimizde 20 bin dekar alanda 100 bin ton üretim varken ilimizin ihtiyacı 700 bin ton civarındadır. Hedefimiz ilk etapta üretim miktarını 250 bin tonun üzerine çıkarmaktır. Sonbaharda macar fiği vb. ekilerek mayıs ayında ot silajı için biçimi yapılarak, biçim sonrası hemen silajlık mısır ekimi yapılıp aynı tarladan iki ürün alarak üreticimizin daha çok kazanmasını temin etmek. Ayrıca silaj otunu ve silajlık mısırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından alım garantisi sağlanarak üretici ile tüketici arasında köprü olmak. Üretilen Silajlık hammaddelerin alım  garantisi sağlanması sonucu ilimizde ekilişler artırılarak alımı yapılan bu silajların 5 büyük ilçe ( Alaca, Sungurlu, İskilip, Osmancık, Mecitözü) satış noktaları oluşturularak yetiştiricilerimize yılın her zamanında erişebileceği kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılama imkanı oluşturmak. Bu projenin hedefe ulaşması için ot silaj makinasının da alınarak çiftçilerimizin hizmetine sunulması gerekmektedir.   – ilimizde kıraç alanlarda 129 bin ha alan nadasa bırakılmaktadır. Ayrıca ot silaj makinesinin alımı ile bu alanlarda sonbaharda macar fiği, ilkbaharda adi fiğ vb. ürünlerin ekimi ile nadas alanlarını daraltıp arazilerimizin boş kalmasının önüne geçerek atıl alanlar tarıma kazandırılmış olacaktır. Bu üretimi teşvik etmek için gerek Bakanlığımız kaynakları gerekse İl Özel İdaresi kaynaklarından faydalanmamız gerekmektedir.  Üreticilerimiz desteklenmelidir.

 

Süt Üretimini Stabil Hale Getirmeliyiz

İlimizde yılın her ayı stabil oranda süt alabilmek için taraflarlaçalışmalar yaparak mevsimsel süt artışının önüne geçmek. İlimizde Mart- Haziran arasında süt üretimi diğer dönemlere göre 3 katına çıkan bir artış göstermektedir. Buda sütlerin pazarlanmasında problem oluşturmaktadır. Örneğin Kasım ayında günlük üretim 60 ton civarında iken Nisan ayında 200 tonun üzerinde bir günlük üretim gerçekleşmektedir. Süt işleyen işletmelere arz edilen bu dengesiz süt ise fiyatlarda düşüşe ve pazarlama sıkıntısına neden olmaktadır. Stabil olarak yılın her ayında süt temin eden işletmeler ile sadece bahar dönemi üretim yapan işletmelerin süt fiyatlarında farklılık olması gerekmektedir. Ayrıca kurum olarak da sütün üretiminin az olduğu dönemde üretim yapanlara Bakanlığımız ve İl Özel İdare kaynaklarından yem bitkisi tohumu, süt sağım makinesi, yem vb desteği ile yetiştiricilerin teşvik edilmesi Sütün pazarlandığı en yakın mesafe ilimize 500 km dir. Ankara ve Samsun gibi büyük illerde sütümüzü pazarlayacağımız süt ürünleri işleyen büyük çaplı işletmeler bulunmamaktadır. En kısa zamanda planlı biçimde kendi sütümüzü işleyebileceğimiz bir tesisin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Kısacası kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz.” (Çağrı UZUN)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*