MENU
Ulu çınarlarımızın her zaman yanındayız’ (1)

‘Ulu Çınarlarımızın Her Zaman Yanındayız’

Gümüşhane hazırlıkları başladı (1)

Gümüşhane Hazırlıkları Başladı

İntiharın önlenmesine herkes katkı sağlayabilir’ (2)

10 Eylül 2019 (0) YORUM OKUNMA: 148 Gündem

‘İntiharın Önlenmesine Herkes Katkı Sağlayabilir’

‘İntiharın Önlenmesine Herkes Katkı Sağlayabilir’

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İntiharın önlenmesine herkes katkı sağlayabilir” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü münasebetiyle bir açıklama yayımladı. Açıklamada intiharı önlemek için herkesin elini taşın altına koyması gerektiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İntiharın önlenmesi evrensel bir sorun olmaya devam etmektedir. İntihar her yaştan insan için küresel olarak en önemli 20 ölüm sebebi arasındadır. Her 40 saniyede bir intihara denk gelen 800.000’den fazla ölümden sorumludur.Kaybedilen her bir yaşam, birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil eder.

Her bir intihar, yaklaşık 135 kişiyi şiddetli üzüntü veya başka şekilde etkiler. Bu da, yılda 108 milyon kişinin intihar davranışından derinden etkilendiği anlamına gelir.

İntihar davranışı hem intiharı içerir aynı zamanda intihar düşüncesi ve intihar girişimlerini de kapsar. İntihar genetik, psikolojik, sosyal, kültürel ve diğer risk faktörlerinin bir araya gelmesinin, bazen de travma ve kayıp deneyimleriyle birleşmesinin bir sonucudur.

İntiharı önlemek çoğu zaman mümkündür ve siz önlenmesi için kilit rol oynarsınız. Fark yaratabilirsiniz- toplumun bir üyesi olarak, bir ebeveyn olarak, bir arkadaş olarak, bir meslektaş veya bir komşu olarak. Konuyla ilgili farkındalık yaratabilir, intihar nedenleri ve intihar için uyarı işaretleri hakkında eğitim verebilir, topluluğunuzda sıkıntı çekenlere merhamet ve bakım gösterebilir, intihar davranışı ve zihinsel sağlık sorunları ile ilgili damgalanmayı sorgulayabilir ve kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Herkes intiharın önlenmesine katkıda bulunabilir. İntiharı önleme çalışmaları sadece sıkıntıdaki kişileri değil, o kişinin sevdiklerini, içinde bulunduğu çevreyi ve bir bütün olarak toplumu etkileyebilir. İntiharı önlemek birçok kişinin çabasını gerektirir.

Eğer tanıdığınız bir kişi ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa, internetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa, değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa, kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa, başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa, öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa, umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa, sonuçlarını hesap etmeden canını tehlikeye atıyorsa, alkol ya da madde kullanımında artış varsa bu belirtileri gösteren birisi intihar riski taşıyor olabilir. Eğer kişinin kendine zarar verme düşüncesi varsa onu tedavi için hekime danışması konusunda cesaretlendirin.” (Haber Merkezi)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*