MENU
69267069_10156828783588192_4021719767231496192_n

Şampiyon Seyircisiyle Buluşuyor

Jandarma’dan İnsan Ticareti ve Fuhuş Operasyonu

13 Eylül 2019 (0) YORUM OKUNMA: 196 Galeri, Gündem

İş Kuracak Kadınlara Mikro Destek

 • İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (4)
  İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (4)
 • İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (6)
  İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (6)
 • İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (7)
  İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (7)
 • İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (8)
  İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (8)
 • İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (1)
  İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (1)
 • İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (2)
  İş Kuracak Kadınlara Kredi Desteği (2)

İş Kuracak Kadınlara Mikro Destek

Türkiye Grameen MikroFinans Programı iş kurmak isteyen kadınlara kredi desteği sağlıyor. Türkiye Grameen MikroFinans Programı desteği ile AK Parti İl Başkanlığı ve İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından mikro finans programı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Ak Parti 22. Dönem Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül’ün başkanlığını yaptığı Türkiye İsrafı Önleme Vakfına bağlı bir İktisadi İşletme olan Türkiye Grameen MikroFinans Programı ile AK Parti İl Başkanlığı ve İl Kadın Kolları Başkanlığının ortak düzenlediği tanıtım toplantısında, mikro finans programı hakkında kadın girişimci adaylarına bilgiler verildi.

Turgut Özal İş Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Fulya Söylemez’in sunduğu tanıtım toplantısına AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günay, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir ve MikroFinans Programı yetkilileri ile çok sayıda kadın girişimci adayı katıldı.

‘KADINLAR ÇALIŞMA HAYATINDA GERİDE’

Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı Türkiye’de kadınların çalışma hayatında yeterince yer almadığına dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı verilerine göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sini kadınların oluşturduğu ­belirten Ahlatcı, bu dengeli dağılıma rağmen  kadınların iş hayatında yer alma oranının erkeklere göre daha az olduğunu ve 39 milyon civarındaki kadının, 11 milyonunun ev hanımı olduğunu söyledi.

‘KADINLAR ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİ’

18 yıl önceki dönemden bu güne kadar gelen süreçte AK Parti iktidarı döneminde kadınların kişi hakları, fırsat eşitliği ve pozitif ayrımcılık  konularında önemli kazanımlar elde ettiğini savunan Ahlatcı, “Yapılan düzenlemeler Türkiye’de kadınlar için bir milat teşkil etmiştir” dedi. Ahlatcı kadınlara yönelik hukuki alanda da bazı düzenlemeler yapıldığını dile getirerek, aile mahkemelerinin kurulması, iş kanununda fırsat eşitliği, ceza kanununda kadınların korunmasına yönelik getirilen tedbirler gibi pozitif ayrımcılığı güçlendirecek birçok değişikliğin AK Parti iktidarı döneminde yapıldığını söyledi.

BAŞARI HİKAYELERİNİ ANLATTILAR

Mikro finans programı tanıtım toplantısında ayrıca daha önceden kredi desteği alarak iş kuran girişimci kadınlar da başarı hikayelerini anlattı. Berna Akıncı ve Ayla Karabacak kredi desteği alarak girdikleri iş hayatında geldikleri son durumu anlatarak ev hanımlarına mesaj verdiler.

Toplantıda son olarak Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Samsun Bölge Müdürü Yasin Kandemir ve Çorum Mikrofinans Şube Yöneticisi Dilek Görkem Ünlü, iş kurmak isteyen kadınlara sağladıkları destekler hakkında bilgiler verdiler.

KİMLER MİKRO KREDİ KULLANABİLİR

Yapılan açıklamalara göre, mikro kredi başvurusunda bulunacak olan adayın aklında bir iş fikrinin olması gerekiyor.  İlk defa mikro kredi alacak olan üyeler en fazla 1.000 TL mikro kredi kullanabilir. Bir iş fikri olan ve 5 kadından oluşan bir grup oluşturulması gerekiyor. Grupta yer alan kadınlar yakın akraba olamıyor. 5 kadının yer aldığı bir grup oluşturulduktan sonra 3 gün sürecek olan eğitimlerde, kurum işleyiş sistemi ve mikro kredi geri ödemesi hakkında bilgi veriliyor. Verilen eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından, mikro kredi almaya hak kazanan grup üyeleri kredileri alabilecekler. (Haluk Söylemez)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*