MENU
Gruplar belli oldu (4)

Gruplar Belli Oldu

Kale’de sorun ve talep dinledi (2)

Kale’de Sorun ve Talep Dinledi

Kaçak avcılara ceza yağdı (2)

10 Eylül 2019 (0) YORUM OKUNMA: 106 Gündem

Kaçak Avcılara Ceza Yağdı

Kaçak Avcılara Ceza Yağdı

Yasa dışı av yapanlara yönelik denetimler sürüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 16 kişiye toplam 20 bin 265 lira ceza uygulandığı bildirildi.

Açıklamada “Av sezonun başlamasıyla birlikte av denetimi ekiplerimiz tarafından gece ve gündüz kontrollerine ağırlık verilmiştir. Denetimlerde avda kullanılması yasak olan cihazlarla av yaptığı tespit edilen 12 kişiye yasal işlem uygulanmıştır” denildi.

Bilinçli avcılık yapılması için denetimlerin devam edeceği ifade edilerek “İlimizde 2019-2020 av sezonu 24 Ağustos itibariyle açılmıştır. İl içinden ve il dışından gelen 1087 avcı Avlak Bilgi Sisteminden (AVBİS) bıldırcın, üveyik ve yaban domuzu için izin alarak av yapmışlardır. Av sezonun başlamasıyla birlikte Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, av denetimi ekiplerimiz tarafından gece ve gündüz kontrollerine ağırlık verilmiştir. Gece denetiminde avda kullanılması yasak olan cihazlarla av yaptığı tespit edilen 12 kişiye yasal işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda, 2 adet av tüfeği,  1 adet projektör, ses cihazları ve av hayvanlarına el konulmuştur.  Ayrıca gündüz yapılan kontrollerde usulsüz av yapan 4 adet avcıya yasal işlem yapılmış olup, bir adet av tüfeğine el konulmuştur.  Yapılan denetimler sonucunda 16 kişiye 16 bin 505 TL idari para cezası,  3 bin 760 TL tazminat olmak üzere, toplam 20 bin 265 TL tutarında ceza uygulanmıştır.   Sürdürülebilir ve bilinçli avcılık yapılması için Şube Müdürlüğümüzce, Av Koruma ve Kontrol ve bilinçlendirme faaliyetleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.  Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kanunlara ve kurallara göre av yapmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın yasa dışı avcılık yapanları,  özellikle araziye elektronik ses cihazı kuran ve gece far avı yapanları görmeleri halinde en hızlı şekilde Şube Müdürlüğümüze ya da kolluk kuvvetlerimize bildirmeleri hususu önem arz etmektedir” denildi. (Haluk Söylemez)

 

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*