MENU
teoman-sahin-yazilari

Çoruma Neden Yatırım Yapılmıyor? Acaba Diyorum !

senay-gungor

Dur Diyebilmek !

sabiha-casin-yazilari

5 Nisan 2018 (0) YORUM OKUNMA: 7839 Köşe, Sabiha Çaşın Yazıları

Kadınlar Sahneye, Kadınlar Her Yere

Kadınlar Sahneye, Kadınlar Her Yere

Hafta başından beri konuşuluyor 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma  etkinliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan ve ikincisi düzenlenen “Meclis Sohbetleri” programında kadın tiyatro sanatçıları sahneye çıkarılmadı. İsminin yayınlanmasını istemeyen bir tiyatro sanatçısı ise bu isteğin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’dan geldiğini söyledi. 3 gün boyunca sahne alacakları için prova yapan kadınlara sahneye çıkmadan önce haber verildi ve kadın sanatçılar gözyaşlarını tutamadı.  Aa benim canım ülkem gitgide artan bu kadın mağduriyeti taa nereden başlıyormuş bak … Kişi kendinden bilmez mi işi. Zannımca zaten o zihniyetin önünde oyun oynamak bile tehlikeli. Hayatın her alanında olduğu gibi 2. Sınıf vatandaş rolünü oynamaları için göstermelik bir ayakta bari bekleyin tavrı,  acaba bu sanatçı kadınları kendi evlerindeki baskıladıkları, yıldırdıkları eşlerine mi benzettiler, nasıl olsa susarlar diye. 3 gün emek ver prova al,  sahneye çıkmaya 1 saat kala bildir çıkmayacaklarını, üstüne üstlük birde merdivende ayakta beklet. 2223 olsa bu zihniyetin kadına verdiği muhteşem değer ortada. Okuyan, yaşayan, emek veren, sanatçı, bilim insanı tüm kadınlara yapılan en büyük hakaret. Erkek oyuncuların sahneyi terk etmemesi de ayrı bir yağ sürüyor ekmeklerine. İstediğiniz kadar yol yapın, çağ aştık deyin, ekonomi şöyleyken böyle oldu deyin, bilmem kaçıncı hava limanını yaptık deyin, uzaya köprü yapıyoruz deyin …”Kandıramazsınız’’ zihniyetiniz bu… Medeniyetler kadına verdikleri önem ve öncelikle, kadının sosyal, ekonomik, siyasal hayattaki duruşu ve bunun desteklenmesiyle ölçülür. Sen kadına hakaret et; sonra birde yapılan şey günün anlam ve önemine saygısızlıktır diye çık işin içerisinden. Yemezler canım yemezler… Geriye değil hep her daim ileriye…Dönüp dönüp arkalarına bakan geçmişte  yaşayanların bilmem şu bu gelecekten bahsetmeleri ne kadar da dönemin istikrarına uygun değil mi? Özünde kadın düşmanlığı taşıyan ve kadın bedenini daima kontrol etme arzusu içinde olan ayrıca erkeklerin meslektaşlarını hiçe sayıp egemen karşısında tepkisizce onurlarını yitirmeleri sanata, mesleğine ve meslektaşlarına karşı saygısızlığı, duyarsızlığı umursamazlığı say say bitmeyecek bir dolu can sıkıntısı.

Sanata, sahneye, tiyatroya bir şey olmaz… Olan biz kadınlara oluyor maalesef. Hep beraber önünde duracağız, susmayacağız bu zihniyetin karşısında. Tiyatro zaten demokrasinin, insana verilen değerin en yüksek olduğu sanat dalıdır. Sizin gerçekte ne olduğunuzu gösterir. Hem sanatı biz Mustafa Kemal’den böyle dinlemedik mi? “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız.”

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*