MENU

Çorum Barosu, Emine Bulut’un Davasında

DOLANDIRICILAR İTFAİYENİN ADINI KULLANIYOR (4)

Dolandırıcılar İtfaiyenin Adını Kullanıyor

Kişi başına günlük 208 litre su alındı (3)

9 Ekim 2019 (0) YORUM OKUNMA: 797 Gündem

Kişi Başına Günlük 208 Litre Su Alındı

Kişi Başına Günlük 208 Litre Su Alındı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre 2018 yılında belediyeler tarafından su kaynaklarından 29,9 milyon metreküp su çekildi.

TÜİK verilerine göre Çorum’da belediyeler kişi başına günlük baraj, kuyu, kaynak, akarsu, göl ve göletlerden günlük kişi başına 208 litre su alındı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı belediye su istatistikleri anketi sonuçlarına göre Çorum da 16 belediyenin tamamına içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Çorum da belediyelerce çekilen suyun %43,5’i kaynaktan, %18,4’ü kuyu suyundan ve %38,1’i barajdan sağlandı” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde 1 399 belediyenin 1 397’sinde içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekelerine 6,2 milyar m3 su çekildi. Çekilen suyun %39,9’u barajlardan, %28,1’i kuyulardan, %18,4’ü kaynaklardan, %9 ‘u akarsulardan ve %4,6’sı göl, gölet veya denizlerden sağlandı.

 

KAYNAKLARDAN ÇEKİLEN SUYUN %35,2′ İ ARITILDI

Çorum’da belediyelerce kaynaklardan çekilen toplam 29,9 milyon m suyun 10,5 milyon m3’ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldı. Toplam Çekilen suyun %35,2’si arıtıldı. Arıtılan suyun tamamına konvansiyonel arıtma uygulandı.

Ülkemizde belediyelerce kaynaklardan çekilen toplam 6,2 milyar m” suyun 3,6 milyar m3’ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan suyun %92,1’ine konvansiyonel, %7,8’ine gelişmiş, %0,1’ine ise fiziksel arıtma uygulandı

 

BELEDİYE NÜFUSUNUN %99,7’SİNE İÇME VE KULLANMA SUYU ŞEBEKESİ İLE HİZMET VERİLDİ

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı %99,7 ve içme ve kullanma suyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı ise %35,4 olarak hesaplandı.

Ülkemizde ise İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı %98,6 ve içme ve kullanma suyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranı ise %60,1 olarak hesaplandı.

 

KİŞİ BAŞI ÇEKİLEN GÜNLÜK ORTALAMA SU MİKTARI 208 LİTRE

Çorum’da belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 208 litre olarak hesaplandı.

Türkiye’de ise belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 224 litre olarak hesaplandı. Üç büyük şehirde ise çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının İstanbul için 189 litre, Ankara için 239 litre ve İzmir için 208 litre olduğu tespit edildi. Belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının en yüksek olduğu il 461 litre ile Kars’ta, en düşük ise 117 litre ile Hakkari’de olduğu tespit edildi.” (Çağrı UZUN)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*