MENU
Başkan Gelgör’den Pazar turu (1)

Başkan Gelgör’den Pazar Turu

KSS’de bahar hazırlığı (1)

KSS’de Bahar Hazırlığı

Mesleki eğitime katkı sağlayacak (1)

14 Nisan 2019 (0) YORUM OKUNMA: 105 Gündem

Mesleki Eğitime Katkı Sağlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü ile Mercedes-Benz Türk A.Ş. arasında yapılmış olan “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” çerçevesinde Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanına kurulan Mercedes-Benz Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Mercedes-Benz Türk Eğitim Müdürü Raşit Uzunoğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Mercedes-Benz Türk Eğitim Müdürü Raşit Uzunoğlu, “Sektörde kaliteli teknisyen yetiştirmeyi hedefleyen projemiz kurumumuza büyük heyecan ve keyif veriyor. Endüstri meslek liselerini Mercedes-Benz araçları ve ekipmanları ile donatarak araçların tüm teknik bilgilerini öğretmek, öğrencilerimize servislerimizde de staj yaptırarak okullarından mezun olduklarında sertifikalı eleman olarak çalışabilmelerini sağlamak en önemli gayemizdir. Destekleyen herkese teşekkür ederim” dedi.

Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban ise “Sanayileşmede en önemli unsurlardan biri de bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, yüksek verimi gerçekleştirecek insan gücünün yetiştirilmesidir. Bizler ülkemiz sanayisinin en önemli dinamiklerinden olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin etkinliğini arttırmak ve öğrencilerimizin ülkemizin iş gücünde daha verimli rol almalarını sağlamak için bu ve benzeri projeleri destekliyoruz. Bakanlığımızın “2023 Eğitim Vizyonu” kapsamında mesleki ve teknik eğitimde sektörle birlikte eğitim-istihdam-üretim bağlamında en güzel örneklerden olan bu değerli çalışmaları için Mercedes-Benz Türk firma yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ise konuşmalarında; sanayinin ve ülkemizin kalkınmasında mesleki eğitimin öneminin farkında olduklarını, bu laboratuvar ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yürüttüğümüz diğer projeler sayesinde mesleki eğitime her türlü katkıyı sunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise Çorum’da mesleki eğitimin Üniversite, Meslek Liseleri ve özel sektör işbirliği ile daha da iyi seviyeye gelmiş olmasından ve meslek yüksekokullarındaki farklı projelerle bu işbirliğine katkı sağlayarak, Hitit Üniversitesi’nde bu anlamda teknokent kurulmasından, meslek yüksekokullarında sanayi ile birlikte 3+1 uygulamasının hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, Milli Eğitim ve diğer paydaşlarla mesleki eğitimin gelişiminin istenilen seviyeye gelmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel de, “Kaliteli işgücünün sağlanmasında ve İşsizliğin önlenmesinde mesleki eğitim kurumlarının üstlenmiş olduğu görev sanayimizin gelişmesinde önemli bir etkendir. Bu bağlamda özel sektör ile kamu kurumlarının mesleki eğitimin gelişmesinde iş birliği yapmaları önemlidir. Hızla gelişen endüstrinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için bu iş birliğinin sürekli ve ileriye dönük olması gerekir. Mercedes-Benz şirketinin okulumuza yapmış olduğu bu katkı sayesinde sektörün talep ettiği yetkinliklere uygun olarak yetişen, dijital dönüşüme ayak uyduran nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak maksadıyla kurulan bu laboratuvarın İlimize hayırlı olmasını diliyor, Mercedes-Benz şirket yetkililerine, TSO ve Oda Başkanlarına, yöneticilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanına kurulan 180 metrekarelik iki derslikli, üç çalışma tezgahı, takım setli, 7 bilgisayar, 4 motor, üç şanzıman ile birlikte bir adet kamyondan oluşan Mercedes-Benz Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi. Program plaket takdim töreni ile son buldu. (Abdulkadir Söylemez)

 

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*