MENU
pinar-holt

Siber Zorba Olma!

sabiha-casin-yazilari

Kötüleri Teşhir

senay-gungor

17 Mart 2018 (0) YORUM OKUNMA: 8277 Köşe, Şenay Güngör Yazıları

Özgür Kuşlar

Özgür Kuşlar

Ruhsal yönünden önce bedensel ve zihinsel engeli olmayan anne ve babalar olarak çocuklarımızla ne kadar iletişim kurabiliyor, onları ne kadar anlayabiliyoruz yada anlamaya çalışıyoruz tartışılır. Onların çocuk değil de, bizim yansımamız olduğunun ne kadar bilincindeyiz. Onların küçücük yüreklerine şefkat ve sevgiyle ne kadar dokunabiliyoruz.

Anne, baba olarak beklentimiz daima en üst seviyede oluyor. Ben evladım için elimden gelenin en iyisini yaptım. Benim çocuğum her şeyin en iyisini hak ediyor. Maddi manevi eksiksiz yetiştirmeye çalıştım. Dolayısıyla emeklerimin karşılığını almalıyım şeklinde düşünüyoruz. Kendi yaşamadığımız yaşayamadıklarımızı çocuklarımızın yaşamasını istiyoruz.

Minik yüreklerdeki hayallerin ne önemi var. Onca gerçeklik ve ciddiyet içinde anne babalar olarak adeta yarış halindeyiz. Bir eğitmen olarak üzülerek gözlemlediğim kadarıyla artık çocuklarımızın gerçekleşmesi imkansız ama düşündüğünde tebessüm ettiren çok istersem hayallerim gerçek olur düşüncesi yok maalesef.

Örneğin ben hep bir ağaç evim olsun en sevdiğim arkadaşımla, az biraz hoşlanmadığım gıcık arkadaşım için minik şakalar planlayacağım bir ortamım olsun isterdim. Bunun gerçek olabileceğine inanarak hayalimi kuruyordum. Cebimde ümitlerin ve onları besleyen hayallerim vardı benim.

Belki teknoloji istilası belki anne baba ilgisizliği belki de her ikisi birden bilemiyorum ama bildiğim somut gerçek çocuklarımızın artık hayal kurmadığı, kuramadığı.

Hayatın olumsuzluklarına karşı insanı güçlü kılan hayalleridir. Başarının sırrının hayallerde gizli olduğunu düşünüyorum. Bırakalım çocuklarımız güneşi maviye, denizleri pembeye boyasın. Çocukken o kadar hayal kurardım ki anlatsam inanmazsınız. Tan yeri ağarıncaya kadar hayal kurduğumu hatırlıyorum.

Hepimiz kurduğumuz hayallerimiz kadar güçlü ve başarılıyız aslında. Hayallerin hiçbir maddi karşılığı yoktur ama ne kadar inandığınıza bağlı olarak gerçekleşme olasılığı yüksektir.  Çocukların sevgi dolu yürekleriyle pırıl pırıl zihinlerinde kuracakları hayalleri ne vereceğimiz kusursuz eğitim nede maddi olanaklarla ilgili değildir. Hayal kurmak sevgi gibi uçsuz bucaksızdır. Sevgi gibi ölçüsüzdür hayallerimiz.

Minik yürekleri özgür bırakalım. Düşlerini umutlarını çalmayalım. Çocuklarımızın kusursuz olmalarını beklemek yerine bırakalım saçmalama hakları olsun. Samimi kahkahalarından nasiplenmeye çalışalım.

Bizler yavrularımızın kahramanlarıyız zaten. Neden yerimizi başkalarının almasına sebep oluyoruz. Onları tehlikelerden korumak adına hayatlarına kalkan oluşturduğumuzu fark etmiyoruz. Bu davranışımız çocuğun ruhunu tahrip eden psikolojik baskıdan öteye gitmiyor.

Yüreklerdeki engelleri kaldırmamız dileğiyle, sevgiyle kalın.

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*