MENU
sabiha-casin-yazilari

Kötüleri Teşhir

fehmi-yagli-2

İnsan Suresi Gönül Okumalarım-V

teoman-sahin-yazilari

19 Mart 2018 (0) YORUM OKUNMA: 8145 Köşe, Teoman Şahin Yazıları

Sertifika Günleri..

Sertifika Günleri..

Bugünlerde pek çok meslekten insanlarda olduğu gibi biz hukukçularda habire sertifika peşinde koşturup duruyoruz. Üniversitelerden hocalar geliyor, dersler, teneffüsler, sınavlar,  belgeler sürüp gidiyor. Tabi hiçbiri bedava değil.  Epey bir belge topladım yeniler içinde pusuda bekliyorum.

Traji-komik değişimler yaşıyoruz. Mesleğinde pişmiş insanları yazılı sınavlara,  mülakatlara sokuyorlar.  Sonu ne olur bilende yok. Hayırlısı olsun inşallah ne diyelim başka?

 

İslamı Güncellemek!

İslamı öğrenmişiz de güncelleme sorunu yaşıyormuşuz gibi,

Oysa biz İslami okumalara en baştan başlamalıyız

Asıl sorun budur,

İnsan canı başta olmak üzere canlılığa önem verilmediği,

Hırsızlığın, ötekileştirmenin hoşgörüldüğü bir Müslüman! toplum yapısında

Yeni baştan Allah ve Resul inancı üzerinde  çalışmalıyız…..

 

Kimse  Kimsenin  Ahlak Bekçisi ! Değildir…

Basına yansıdığı kadarıyla biliyoruz. İstanbul da bir metrobüste  ‘öpüştükleri !’  iddia edilen iki gence bir başkası sözlü saldırıda bulunuyor ve onlara ‘ evet ahlak bekçisiyim, ben Avrupalı değilim, benim ahlakıma ters’ diye çıkışıyor. Kime ne çağrıştırır bilmem ama Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde haksız ve hukuksuzlukları önleyen kurumlar ve mekanizmalar vardır. Haksızlık ve hukuksuzlukların bu kurumlara bildirilmesi gerekir. Eğer herkes keyfine göre ahlak bekçiliğine soyunursa ve kendi kafasına göre sınırlar çizip müdahale hakkı olduğuna inanırsa hayat hepimiz için çekilmez ve ülkede yaşanılmaz olur. Yarın bir başkası el ele tutuşan çifte saldırır, bir diğeri birbirine hasretle sarılanlara saldırır. Bir başkası neden omzuna el attın yanındakinin diye saldırır. Bu işlerde sınırları toplumsal ahlak ve adap ve yasalar çizmiştir. Rahatsız oluyorsanız bu tür durumlarda başvurulacak mercii 155 polis hattıdır. Gerekli işlemi kanun yapmalıdır. Kişiler kendilerini hem yargı hem hakim hem de infaz kurumu sayamazlar.  Dahası ahlak bekçiliği bulaşıcı bir hastalıktır. En iyisi mi herkes kendi ahlakına öncelik vermelidir diye noktalayalım.

 

 

Zakzakiye  Özgürlük…

Çorumdayım;  O ise  G.Afrika  zindanlarında

İslami önder, alim ve aydın, yaşlı  ve hasta  ve ailesi de katledildi.

Onun özgürlüğünü istiyorum, dinlerlermi bilmem ama Allah bilsin ki ondan yanayım.  Bu arada medeni! Batının insan hakları anlayışının çirkin yüzünü de herkes görsün. Sovyetler Birliği döneminde Aleksander Soljenitsin için yaptıklarıyla, Zakzaki’ye bakışları ne kadar ikiyüzlü olduklarını apaçık gösterir.

 

Başörtü Sorunu Çözülünce Neler Çözülmüş Oldu?

Yıllar öncesinde İnanç iddialı partilerin en büyük muhalefet konusu başörtüsüydü. Bizler hep örtünme farzdır ama başörtüsü sorunu temel çelişki değildir, ülke sorunlarının hiçbirisine etkisi olmaz, kişisel sorundur deyip durduk. Şimdi gelinen noktada yıllardır sakallı bürokratlar, başörtülü memureler abdestli Müslümanlar, namazlı vekiller, Müslüman inançlı iktidardalar ülkeyi yönetiyor.
Sömürümü bitti? Soygun, rüşvet, zimmet, hırsızlık mı azaldı mı, demek ki sorun kılık kıyafet yada inanç sorunu değilmiş…. Sorunun gerçekte ne olduğuna odaklanmamız gerekiyor…..

 

Adli İlahiden Bir Fıkra ….

Erkek karısına çok kızmıştır bağırır:

-Sen hem bu kadar GÜZEL hem de bu kadar SALAK nasıl yaratıldın?

Kadın cevap verir:

-Sen beni beğenesin diye GÜZEL yaratıldım,
ben de seni beğeneyim diye SALAK yaratıldım….

 

Adli İlahi Nükte…

Jet’imizin olmayışını hayra yoralım, İnsanların acılarına saygı duyalım….

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*