MENU
KIRSALDAKİ YOKSULLUK, KÖYDEN KENTE GÖÇ ÇİLEKLE YENİLECEK İLÇEDE YAŞANAN KIRSAL GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN KOLLARI SIVAYAN KAYMAKAM ALKAN, İSKİLİP'İN KÖYLERİNDE ÇİLEK ÜRETİMİNİ TEŞVİK ETMEK İÇİN BİR PROJE BAŞLATTI KI

Hedef 4 Milyon Lira

Milli Sporcu Turhan’da Hitit Koşusu’na katılacak (2)

Milli Sporcu Turhan’da Hitit Koşusu’na Katılacak

TARİHİ SU DEĞİRMENİ YENİDEN HAYAT BULDU VALİ MUSTAFA ÇİFTÇİ, RESTORE EDİLEN DEĞİRMENİ İNCELEDİ

14 Nisan 2019 (0) YORUM OKUNMA: 164 Gündem

Tarihi Su Değirmeni Yeniden Hayat Buldu

İskilip ilçesinde bulunan 300 yıllık su değirmeni yeniden restore edildi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, ilçeye bağlı Yalak köyünde bulunan tarihi değirmende incelemelerde bulundu. İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami Alkan’dan değirmen hakkında bilgi alan Vali Mustafa Çiftçi, buğdayın un haline dönüş yolculuğuna şahitlik etti.

Değirmen sahibi Sadık Gökmen ise, 6 kuşaktır değirmencilik yaptıklarını belirterek, değirmenin yıl boyunca çalıştığını söyledi. Kaymakam Alkan’ın girişimleriyle değirmenin tadilatının yapılarak işler hale getirildiğini ifade eden Gökmen, değirmende 600 ila 700 kilo un üretimi yapabildiklerini ifade etti.

Selahattin Gökmen ise, tarihi su değirmeninin geçmişinin yaklaşık 300 yıllık olduğunu belirterek, “Biz altıncı kuşağa kadar takip edebildik. Dedelerimizden yadigar olan bu değirmeni devam ettirmeye çalışıyoruz. 1.5 aydır devam eden restorasyon çalışmaları tamamlandı. Bölgeden geçen çay nedeniyle köprü konusunda yaşadığımız sıkıntılar var. Bunları vali beye aktaracağız. Köprü yapılırsa burayı gelecek nesillere aktaracağız. Restorasyon çalışmalarına çarkların tadilatıyla başladık. Daha sonra su buraya 2.5 kilometre ileriden geliyordu. Ark ile germeçlerin tadilatını yaptık. Değirmen taşlarında da gerekli tadilatı da yaptıktan sonra burayı çalışır hale getirdik” dedi.

Amaçlarının önce bölge halkının değirmenden faydalanmasını daha sonra ise turizme açarak tüm ülke insanının faydalanmasını sağlamak olduğunu dile getiren Gökmen,Vali Mustafa Çiftçi ve İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami Alkan’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. (İHA)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*