MENU

Çorum, AB’ye Aday Ülkelere Örnek Oluyor

Otomobil Takla Attı: 2 Yaralı

rektör (1)

13 Eylül 2019 (0) YORUM OKUNMA: 205 Gündem

‘Üniversite Yüzde 95 Doluluk Oranına Ulaştı’

‘Üniversite Yüzde 95 Doluluk Oranına Ulaştı’

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, dün Kesin Karar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ayhan Aykanat ve Çorum Radyo Televizyonu’nu ziyaret etti.

Ziyarette Kesin Karar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ayhan Aykanat ile bir süre görüşen Rektör Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, üniversitenin çalışmalarından bahsetti.

 

“YÜZDE 95 DOLULUK ORANI”

Bu yıl üniversitenin yüzde 95 doluluk oranına ulaştığını kaydeden Rektör Öztürk, “Hem Çorum için ve bölge için önemli bir haber merkezi olan kurumlarsınız. Şuana kadar üniversitemizde güzel bir doluluk oranı yakaladık. Bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerimizden Hitit Üniversitesi’ni tercih edenlerin yüzde 95’inden daha fazlası kaydını tamamlamış durumda. Bu tercih edilebilirlik anlamında Hitit Üniversitesi’nin ciddi bir mesafe aldığını gösteriyor. Bu çerçevede bu başarının daha önceki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlköğretimde, ortaöğretimde ve yükseköğretimde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

“SADECE SAYI DEĞİL NİTELİĞİ DE ÖNEMSİYORUZ”

Üniversitenin sadece sayılarını değil niteliğini de önemsediklerini vurgulayan Rektör Öztürk, “Bugün itibariyle 20 bin rakamını koruyoruz. Üniversitemizin şuanki yerleşkesi ve potansiyelinde maksimum öğrenci sayısındayız. Zamanla gelişimini sağladıkça değişiklik söz konusu olacaktır. Küresel anlamda sayı mı yoksa kalifikasyon mu diye bir tartışma var. Biz hem sayıyı hem de niteliği de artıracak şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz. Sadece sayıyı arttırınca bunun niteliğe yansımayacağını biliyoruz. 20 bin rakamı çoğu üniversiteye göre iyi bir konumda. Bunlar da şekillendikçe daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

“KUZEY KAMPÜSTE AKSAMA VAR”

Şehrin kuzeyinde devam eden kampüsün ilk etabının yüzde 70’inin tamamlandığını kaydeden Öztürk, yüklenici firma ile bazı sorunlar yaşandığını da söyledi. Öztürk, “Kuzey kampüsün yüzde 70’i tamamlanmış durumda. Ancak yükleniciyle birlikte yapılmış olan anlaşmalar gereği tamamlanması gereken süreçlerde aksama söz konusu. Bu aksama ciddi boyuta gelmiş durumda. Tamamlandığı takdirde iki tane temel fakültemizi oraya taşıdığımızda ilk etap tamamlanmış olacak. Bu çerçevede çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

 

“HALKIMIZ ÜNİVERSİTEMİZE BİRAZ DAHA GÜVENMELİ”

Rektör Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üniversite halkın sosyal yapısıyla, dokusuyla uyumlu çalışırsa halkla bütünleşebilir. Çoğu şehirde birden fazla üniversite var. Bizim sadece bir adet üniversitemiz var. Bir üniversitemiz var, bir tane kıymetimiz var. Onun kıymetini artıracak işbirliklerini görmek istiyoruz. Yeni imkanların katkılarını bekliyoruz. Çevre illerde çevre kampüslerde olduğu gibi onların da katkılarını bekliyoruz.

Gelişmiş bir sanayimiz var. Sanayimiz üniversitemize danışması, proje getirmesi, kariyer imkanlarını sağlamaları anlamında üniversitemize biraz daha güvenmeleri, inanmaları gerekiyor.

Üniversite nitelik ve kalite olarak daha iyi bir toplumsal doku oluşturmak üzere birer fırsattır. Sivil toplumla beraber halk kucaklaşmasını üst seviyede yapabilirsek üniversitemiz burada çok çeşitli çalışmalar yapabilir. Yavaş yavaş uluslararası öğrencilerin yer aldığı bir şehir haline gelebiliriz. Türkiye’nin de her bir yöresinden misafirlerimizin olduğu, böylelikle Çorum’u daha iyi anlayan Çorum’u daha iyi anlatan fahri hemşehrilerimiz olabilir. Üniversitenin toplumla kaynaşması adına biz kolumuzu açtık. Halkımızı bekliyoruz.”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kesin Karar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ayhan Aynakat ise Rektör Öztürk’e yeni görevinde başarılar diledi. (Çağrı UZUN)

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*