MENU
Serhat Şahin

Yabancı Dile Çok Yabancıyız

pinar-holt

Kalbim Afrin’de Kaldı

haluk-soylemez

28 Mart 2018 (0) YORUM OKUNMA: 8144 Haluk Söylemez Yazıları, Köşe

‘Yerel İttifak’ Çorum’a Nasıl Yansır?

‘Yerel İttifak’ Çorum’a Nasıl Yansır?

Ak Parti ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oluşturduğu milli ittifak formülü yerel seçimleri de kapsayacak gibi görünüyor. İki parti, belediye seçimlerinde ittifak yapıp, çatı aday belirleme yönetimi üzerinde duruyor. Yerel ittifak modeli tam olarak belirlenmese de, bazı formüller şimdiden dillendirilmeye başlandı. Ak Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, “Hangi parti nerede güçlüyse diğeri onu destekleyebilir” diyerek ittifakın sinyalini vermişti.

Bazı parti yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ise,  bir önceki seçim baz alınacak ve daha önceden Belediyeyi kazanan partinin adayı, 2019 seçimlerinde diğer parti tarafından desteklenecek.

Bu modelde bir ittifak olursa, Çorum’da ne olur? Baktığımızda 2014 seçimlerinde MHP’nin Belediye’yi kazandığı 3 ilçe vardı. Sungurlu, Uğurludağ ve Laçin.  Ancak, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner’in partiden ihracı, Uğurludağ Belediye Başkanı Remzi Torun’un da MHP’den istifa ederek Ak Parti’ye katılmasının ardından MHP’nin Çorum’daki tek belediyesi Laçin kaldı.  Ak Parti ise merkez belediyesi ve sonradan partisine katılan iki ilçeyle birlikte 10 belediyeyi elinde bulunduruyor.

2019’da yapılacağı söylenen yerel seçimde, Ak Parti’nin düşündüğü ittifak modeli uygulanırsa Çorum’da MHP’nin destekleneceği bir ya da iki ilçe olacak. Merkez dahil diğer ilçelerde çatı aday Ak Partiden çıkacak.  Bununla birlikte, Ak Parti ve MHP’nin sahip olmadığı belediyelerde de, hangi partinin adayının destekleneceğine her iki parti yönetiminin karar vermesi bekleniyor.

Peki diğer partiler ne yapacak, şimdilik bilinmiyor.  2019 çok ilginç bir seçim yılı olacak.

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*