MENU
Kadir Şimşek

Dizleriniz Durmuş, Çeneleriniz Düşmüş

fehmi-yagli-2

İnsan Suresi Gönül Okumalarım-Iıı

sabiha-casin-yazilari

5 Mart 2018 (0) YORUM OKUNMA: 8063 Köşe, Sabiha Çaşın Yazıları

Yürüyün!!! İlk Hedefiniz Kadın Günleri

Yürüyün!!! İlk Hedefiniz Kadın Günleri

Geçtiğimiz günlerde günün yorgunluğunu atmak ve bir şeyler okumak için bir pastanede oturuyordum. Küçüklü büyüklü kadın toplulukları anladığım kadarıyla “gün” yapıyorlar yandaki masalarda… “Gün” kavramı üzerine biraz düşünmeye başladım. Ergenlik çağlarımda oldukça demode bulduğum, asla katılmak istemediğim bu sosyal platformun aslında genellikle küçük çevrelerde yaşayan kadınların biraz nefes alabilmek için, akraba veya arkadaşları ile her şeyden konuşabilmek adına düzenli periyotlar ile buluştukları ve yardımlaşma adına ufak bir paranın da devir daim yaptığı bir mecra olduğunu kabullenmeye hatta destek vermeye başladım. Kadınların birbirlerinden haberdar olma, destek olma, eğlenme ve bir araya gelme konusunda oluşturdukları bu geleneksel topluluk hoşuma bile gidiyordu artık.

Birileri konuşurken kulak kesilmek en ayıpladığım şeylerden biridir. Bazen sohbet içinde ilgimi çeken kelimeler olduğunda istemesem de ben de DUYUYORUM. Gayet eğlendiklerini fark ettiğim bir sohbetin sonunda birlik ve beraberliklerine ne denli saygı duyduğumu düşünürken – en azından cep telefonları ve televizyonlar olmadan karşılıklı iletişimde olabiliyorlar,- içlerinden bir kişinin arkadaşına: “Mart ayı da geliyor, senin kızın emaneten baktığı o yavru kedi de mi çocuk gelin olacak?” dediğini ve kıyamet gibi bir sessizlik olmasını dileğimi hatırlıyorum, hatasını anlar belki diye. Yanlış bir zamanda yanlış bir espri yapıldı ve cevabı sessizlik olmalıydı. Bir kahkaha kopuyor, şakıyorlar adeta. Artık erkeklerin bile itiraflara başladığı, hatta bazı normal erkeklerin konuşmaya çekindiği bu kadar hassas bir konunun toplumun bir şekilde “sosyalleşebilen” kadınları tarafından içselleştirelememiş, algılanamamış bir kez empati yapılamamış olduğunu – belki de aralarında çocuk gelinler vardı-  hiçbir zaman anlamayacağım. Aynı kadınların erkeklerin başına gelmiş olan mevzuları dünya meselesi yapıp, kendi başlarına gelen olayları alay konusu yapabilmelerinin aslında yüzyıllar boyu 2. sınıf vatandaş gibi yaşamış olmayı sorgulamadan kabul etmiş, zorla benimsetilmiş hayatlar yaşadıklarını anlıyorum. Ece Ayhan’ı anmadan geçmeyelim: “Kadın hakları konusunda erkekler hep başkalarının karıları için konuşurlar…” Hataların karşında anında verilen sözlü reflekslerin bir bilinçlendirme politikası olduğuna ve kadınların hayat boyu eğitimlerine katkı sağlayacağına inanıyorum. Daha bilinçli kadınların kendileri gibi daha bilinçli kadınlar ile aynı ortamlarda boy göstereceklerine; komşuları ile çocuklarının arkadaşlarının velilerinin buluştuğu platformlarda liderlik yürütmesi gerektiğine inanıyorum ve bundan sonra yetişecek yeni kadın neslinin haklarını bilecek, her türlü aşağılanma, cinsiyet eşitsizliği ve hakaret karşısında sindirilememiş; haklarını arayacak hatta haklarını aramalarını gerektirmeyecek bir toplumsal ilerleme yaşanacağına inanmak istiyorum.

Yorumlar
Paylaş: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*