Zorlu Kış, Pazarda Kendini Hissettiriyor

Zorlu Kış, Pazarda Kendini Hissettiriyor

Zorlu Kış, Pazarda Kendini Hissettiriyor

Çorum’un en büyük pazarlarından birisi olan Cumartesi Pazarı’nda muhabirimiz nabız yokladı. Vatandaş ve pazar esnafı yine alım gücünden dert yanarken, etkisini göstermeye başlayan kış şartları, pazar esnafının işlerini etkilemeye başladı.

Bahçelievler Mahallesi’nde her hafta Cumartesi günleri kurulan pazarda gazetemiz muhabiri hem esnaf hem de vatandaşla görüştü. Hem esnaf hem de halk alım gücünün düşmesinden yine dert yanarken, kış şartlarının kendisini göstermeye başlaması da esnafın işlerini etkiledi.

Esnafın yine en çok öne çıkan talebi pazarların üstünün kapatılması oldu.

Vatandaş ise daha gelen zamları almadan artan fiyatlardan şikayetçi oldu.

Cumartesi pazarında hem esnaf hem de vatandaşların düşünceleri şöyle:

Oğuz Semiz

Çorum’un pazarı güzeldir. Ürünler tazedir. Genelde kendisinin ve bölgesinin yetiştirdiği ürünleri satar. Fiyatı da metropollere göre oldukça iyidir. Ben Ankara’da yaşıyorum. Ankara’ya göre fiyatlar çok iyi. Alım gücü daha iyi. Pazar şartları daha vatandaştan yana. Semtten semte tabi ki değişiklik gösteriyor. Bahçelievler’deki Cumartesi pazarı, diğer pazarlara göre biraz daha pahalı. Ancak Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlere göre daha ucuz.

Mercan Mert

İyi mal iyi fiyata satılıyor, kötü mal ucuza satılıyor. Beş liraya hiçbir şey yok. Hep 10 liranın üzerinde. Bayadır pazara gelmiyordum. Fiyatların arttığını gördüm. Marketle pazar arasında tabi ki fark var. Ancak marketi çok tercih etmiyorum. Lazımsa alıyoruz.

Pazar Esnafı Yılmaz Arak

Şuanda pazar sorunlu. Yağmur ve kar dolayısıyla zor zamanlar geçiriyoruz. Müşteri gelmekte de zorlanıyor. Don yok ama insanlar don var sanıyor. Ancak kışın normali bu. Marketlere nazaran pazarda günlük taze mal bulunuyor. Marketlerde de bulunuyor ancak market bir günde malı bitirmiyor. Biz satacağımız kadar alıyoruz, bir günde malı satıp bitiriyoruz. Ertesi gün başka pazar için taze ürünler alıyoruz. Şuanda Pazar yerlerimizin üstü kapatılsa çok daha güzel olur. Müşteriler çok etkileniyor. Başkanımız dile getirdi. Ancak ne zaman gerçekleşir bilmiyorum. Haftanın üç günü pazarlardayım.

Pazar Esnafı Ahmet

Şuanda havalar soğuk. Mallar güzel ama pazarda müşteri yok. Bunda havanın etkisi büyük. Bizi zorlayan bir şey yok şuan. Biz çok kara kış gördük. Ancak pazarların üstünün kapanması gerekiyor. Cumartesi pazarı çok kalabalık bir pazar. Binlerce insan geliyor. Müşterileri pazara bekliyoruz. Bizi en çok halcilerin hepsi manav açıyor. Hal fiyatına manavda mal satıyor. Bu bizi çok zorluyor. Siyah poşetin yasaklanmasını istiyorum. Herkes malını açıkta satsın, müşteri ne aldığını görsün istiyorum.

Ali Yağlı

Pazarın genel durumu iyi ancak alım gücünün düşmesi nedeniyle alışveriş yapmak zor. Ucuz bir şey bulamıyoruz. Soğan, turp ve havuç aldım 60 lira para verdim. Lahana alacaktım alamadım dönüyorum. Emekliyim, maaşa zam geldi, biz zammı alamadık ama her şeyin fiyatı arttı. Ekonomi çok kötü durumda. Yaşama şansımız yok. Ev kirası veriyorum 2 bin lira, doğalgaz, elektriği saymıyorum. Eşimle beraber yaşıyorum. Alabildiğim bu. Marketlerde seçme hakkın var. Pahalı ancak böyle bir imkan var. Pazarda da ucuz ancak esnafın verdiğini almak zorundasın. Eve gidiyorsun 10 maldan 4’ü çürük çıkıyor. Ucuz ama kalitesiz.

Pazar Esnafı Osman Topalak

Pazarda iş yok. Millet alacağının yarısını alabiliyor. Bu düzen böyle gidiyor. Çok insan  geliyor ama kilo kilo alınmıyor ürünler. Şuanda durum bu. Hayat pahalı. Her yer aynı. Milletin alım gücü çok düşmüş durumda. Bu her tarafta var ama durum böyle. Pahalılığa bir ‘dur’ demek lazım.

Pazar Esnafı Ali Küçük

Ben pazarcıyım, mandalina halde 14 lira, pazarda 10 lira. Portakal 9 lira, 10 lira. 1 lira para kazanıyorsun, belediye geliyor 10 lira veriyorsun. Çadır alıyorsun 100 lira veriyorsun, yer kirası 200 lira veriyorsun sana da borç kalıyor. Çalışıyorsun, bedava çalışıyorsun ve üstüne borçlanıyorsun. Halci pazara girmemeli. Halciler pazarlara girdiği için fiyatlar böyle. Halci 9 lira yazıyor, pazarda 10 liraya sattırıyor. 1 lirayla mal satmaya çalışıyorsun. Mal satılmıyor, satılmayan mal elinde çürüyor. Bu nedenle para kazanma şansı sıfır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.