Batsın Bu Dünya

Batsın Bu Dünya

Memleket deprem felaketiyle uğraşırken, bir yanda da fırsatçılar yine felaketi kazanç fırsatına çevirme peşinde. Eskiden yardım yapılırdı, şimdi reklam yapmak için yardım yapılıyor gibi görüntü ortaya çıkıyor.

Ünlü iş adamı Çorum’dan 100 milyon üzerinde bir bağışı açıklarken önce kendi aile ismiyle kurdukları bir vakıf aracılığıyla bağış yaptığını açıklıyor. Sonra ne oluyorsa Borsa’ya,  yardımın toplam tutarını farklı şirketlere bölerek 2022 yılının hesaplarının görüleceği genel kurulda pay sahiplerine bağışlar ile ilgili bilgi verileceği gibi bildirimde bulunuyorlar. “Ortaklar bak şu kadar yardım yapıldı payınızdan” mı denecek. Sonra dönüp bunları da vergiden düşerek. Devlete vergi ve ortaklara pay olarak vereceğimizi bağış yapalım, sonra da bunun ilanlarla reklamını yapalım gibi bir dahiyanedüşünce içinde olamazlar gibi olumlu düşünceler geliştirelim.

Küçük çocuklar tarafından deprem bölgesine gönderilen minik minik yardımlar, büyük reklamlı vergiden düşülen yardımlardan daha kıymetli değil mi. Çocukların deprem bölgesine gönderdikleri yardımlara iliştirdikleri notlar ise bölgede yardım paketlerini tasnif eden kişiler tarafından zaman zaman paylaşılıyor. Minik kalplerden o kadar değerli dersler anlatan notlar yüreklerimizi ısıtıyor.

Çocukları kendi haline bırakın, reklamınıza alet etmeyin. Kocaman adamların reklam için yardım yaptığı yerde, küçük bir çocuğun kumbarasını yardım için vermesi çok önemli. Ama o çocuğun kumbarasını yardım içim teslim alanların fotoğraflar çektirerek haber servisi yapmaları çocukların temiz dünyalarını kirletmekten başka bir şey değil. Örnek olsun diye bu yardımı sonradan anlatın ama çocuğun önüne kumbarayı koyup, arkasına da sıra sıra dizilip fotoğraf haber servisi yapmayın.

Eski belediye başkanı etrafındaki şürekasıyla Cuma namazına geliyor. Başkanının arkasındaki safa yerleşen başkanın adamcığı,şık diye arkadan fotoğrafı çekip, guruplarına atıyor. “Arka yandan haberim yokmuş gibi fotoğraf çek pampa.”  Cuma namazına gelirken bile önceden hazırladıkları senaryoyu nasıl oynayacağının planını yapan adamın, nereleri nasıl imara açtığını bir felaket yaşadıktan sonra mı konuşacağız. Ve hala bu adamlar Cuma namazını bile siyasetlerine alet olarak kullanmaya devam edebiliyorsa, burada toplumsal bir çürümüşlük yok mu.

Çorum’un son 20 yılına bakın, nereler nasıl imara açılmış. Deprem potansiyeli olan Çorum’un yaşayacağı felaketin sorumluları, Cuma namazında sanki kendisinin haberi yokmuş gibi adamları tarafından çekilen fotoğraflarıyla umut olacaksa, batsın bu dünya.