DOKAP’tan Tarihi Meydan İçin 6,7 Milyon Liralık Destek

DOKAP’tan Tarihi Meydan İçin 6,7 Milyon Liralık Destek

Çorum Belediyesinin kentin çehresini değiştirecek çalışmalarından birisi olan Tarihi Meydan Projesi için bir somut adım daha atıldı. Ulu Cami ve çevresine yapılan projeye DOKAP, 6,7 milyon liralık destek verecek.

Çorum Belediyesinin Çorum Kalesi’nden başlayıp Tarihi Ulu Cami’ye kadar uzanan Tarihi Kültür Yolu Projesi kapsamında bulunan Tarihi Meydan Projesi için çalışmalar sürüyor. Ulu Cami ve çevresinde oluşturulacak meydan için bölgede bulunan Halkbankası binası yıkılmıştı. Ziraat Bankası binasının da önümüzdeki aylarda yıkılması planlanıyor.

Bu çalışmalar devam ederken, proje için Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan (DOKAP) destek geldi. Çorum Belediyesi ile DOKAP arasında imzalanan protokolle Tarihi Kültür Yolu Altyapı İyileştirme Projesi için DOKAP, çalışmalara 6 milyon 750 bin liralık destek verecek.

 

“Geçmiş, Günümüz ve Gelecek Arasında Köprü Olacak”

Çorum Belediyesinde düzenlenen törenle protokol imzalandı. Törene, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve belediye yetkilileri katıldı.

Tören sonrası sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Başkan Aşgın, “Sahip olduğu tarihi, kültürel tescilli varlıklar ile şehrimizde turizm adına büyük bir potansiyele sahip olan Tarihi Kültür Yolumuzun Altyapı İyileştirme Projesini DOKAP Başkanımız Hakan Gültekin ile imzaladık. Bu sayede Tarihi Kültür Yolumuzun önemli kilometre taşlarından olan Tarihi Çorum Meydanımız, 6 Milyon 750 bin TL’lik destek ile önemli bir aşama daha kaydederek geçmiş, günümüz ve gelecek arasında köprü olacak” dedi.