Dikkat, Başvurular Bitiyor

Dikkat, Başvurular Bitiyor

Dikkat, Başvurular Bitiyor

İŞKUR İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerine bağlı öğrenci yurtlarında çalıştırılmak üzere 37 işçi istihdamı yapacak. Dört ay süreyle yapılacak işe alımlar için son başvuru tarihi 7 Mart’ta sona eriyor.

İŞKUR İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Toplum Yararına Program uygulanacak. Bu kapsamda Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerine bağlı öğrenci yurtlarında çalıştırılmak üzere dört ay süreyle 37 işçi istihdam edilecek. İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, başvuru tarihinin 7 Mart’ta sona ereceğini bildirdi. Tuzcu, “Ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle Çorum Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürlüklerine bağlı yurtlarda temizlik ve barınma şartlarının iyileştirilmesi faaliyetleri yapılacak. Katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek olup, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacaktır. Başvurular 6.3.2023-7.3.2023 tarih aralığında alınacak olup,  katılımcıların tamamı, liste ayrımına tabi tutulmadan geçerli başvurular içerisinden Noter Kurası Yöntemiyle belirlenecektir” dedi.

Merkez’de 11, Alaca’da 4, Bayat’ta 2, Dodurga’da 3, İskilip’te 1, Laçin’de 1, Mecitözü’nde 2, Oğuzlar’da 3, Osmancık’ta 5, Sungurlu’da 5 kişi istihdam edilecek.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Levent Tuzcu, iş başvurularının internet üzerinden yapılacağını söyledi. Tuzcu,  “Başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 7.3.2023 Salı gününe kadar (saat 24.00’e kadar), ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden iş arayan girişi yaptıktan sonra ‘Online İşlemler, iş arayan, Toplum Yararına Programlar, ‘TYP Başvuru’ kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.Başvuru şartları, kontenjan ve program numarası aşağıda ayrıca belirtilmiştir.Başvuruda sorun yaşayanlar İl Müdürlüğümüz Personelinden başvuru için yardım talep edebilirler” diye konuştu.

Başvuru Şartları

Tuzcu, başvuru şartlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“TYP’lerden 27.9.2017 tarihinden itibaren dokuz ay ve daha fazla süreyle yararlanmış olanlar yönetmelik gereği maksimum faydalanma süresini tamamlamış olup yeni programlara başvuru yapamayacaklardır. Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir.

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), emekli ve malul aylığı almamak, İş Göremezlik Ödeneği alanlar TYP ye katılabilir. Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak, 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin 4 numara alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanunun ek5. Kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışan kişiler TYP den yararlanabilir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.