Kılıçdaroğlu’na Çorum’dan Destek

Kılıçdaroğlu’na Çorum’dan Destek

Kılıçdaroğlu’na Çorum’dan Destek

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayını açıkladığı toplantıya Çorum’dan da katılım sağlandı.

14 Mayıs’ta yapılması planan seçimler öncesi siyasette hareketli anların yaşandığı geçtiğimiz günlerde soru işaretleri yerini sonuçlara bırakırken birçok insanın sonucunu merak ile takip ettiği “Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” sorusu yanıtını buldu.

Millet İttifakını oluşturan altı partinin aldığı ortak karar ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ittifakın cumhurbaşkanı adayı olurken, adayın açıklanacağı Ankara’daki Saadet Partisi Genel Merkezi önüne Türkiye’nin birçok ilinden de katılım sağlandı.

Saadet Partisi Genel Merkezi önünde akşam saatlerinde yapılan açıklamaya Çorum’dan da partililer ve vatandaşlar katıldı. CHP il örgütü; altı otobüs, üç minibüs ve 25 özel araçla Ankara’ya gitti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıkladığı alanda yer alan Çorumlu partiler şahsi araçları ve otobüsler ile gittiği Ankara’dan fotoğraflar paylaşarak Kılıçdaroğlu’na desteklerini vurguladı.

Partililer ve vatandaşlar ardından CHP Genel Merkezi önünde yapılan törene de katıldı.

Öte yandan 13 maddelik mutabakat metnini okuyan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Geçiş Sürecinde Türkiye’yi; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.

Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.

Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir.

Cumhurbaşkanı; seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.

Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacaktır.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise- siyasi parti üyeliği sona erecektir.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.