Turhan Kılıçcıoğlu Dualar ile Anıldı

Turhan Kılıçcıoğlu Dualar ile Anıldı

Turhan Kılıçcıoğlu Dualar ile Anıldı

Çorum eski belediye başkanlarından merhum Dr. Turhan Kılıçcıoğlu vefatının yıldönümünde Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl ve İlçe Örgütü tarafından düzenlenen bir programla dualar eşliğinde anıldı.

Çorum’un 16 yıl belediye başkanlığını yapan Dr. Turhan Kılıçcıoğlu aramızdan ayrılışının 29. yıldönümü nedeniyle Ulu Mezarlık’taki kabri başında anıldı.

Anma programına; CHP İl Başkanı Ümit Er, Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, 22. Dönem Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz ve Belediye Meclisi Üyeleri, Tüm Bel-Sen Çorum Şube Başkanı Nevzat Veldet, Oğuzlar önceki dönem Belediye Başkanı Orhan Ateş, CHP İl ve Merkez ilçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP önceki dönem il başkanları; Mehmet Tahtasız, Hasan Suvacı, milletvekili aday adayları, basın mensupları ve bazı vatandaşlar katıldı.

CHP İl Başkanı Ümit Er, Çorum’un bugünlere gelmesinde, temiz bir kent olmasında büyük katkıları olan Turan Kılıçcıoğlu’nun hizmetlerinin unutulmayacağını belirtti.

Ümit Er, Çorum’un tüm mahallelerine, toplumun tüm kesimlerine eşit bir şekilde yaklaşan, belediyecilik anlayışı, hizmetleri ve fikirleriyle Çorumluların gönlünde iz bırakan Turhan Kılıçcıoğlu’nun unutulmayacağını, vefatının 29. yılında saygı, özlem ve rahmetle andıklarını ifade etti.

“Üretken Belediyecilik Örneği Sergiledi”

Ümit Er, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Çorum’un öz evlâdı Dr. Turhan Kılıçcıoğlu, eski bir futbolcu sıfatıyla fahri olarak Beden Terbiyesi Bölge Bakanlığı yaptı. Sıtma savaş Bölge Başkanı iken Çorumspor’un Kurucu Başkanı oldu. Çorumspor’a sayısız başarılar kazandırdı.1973 yılında CHP’den Çorum Belediye Başkanı seçildi.

Tüm Çorum’u kucaklayan hizmet anlayışıyla, Çorum halkının teveccühüne mazhar oldu ve tam 16 yıl Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.

1994 yılının 7 Mart’ında hayata veda ettiği zaman yine adaydı ve 20 gün sonra yapılacak seçimde muhtemelen yeniden belediye başkanı olacaktı. Çevre büyük illerde bile yokken asfalt şantiyesini ve taş ocağı agrega üretme tesisini kurarak Çorum’da asfalt seferberliği başlatması, hatta Karayolları’na bile ihale ile şehirler arası  asfalt yol yapması, kendisinin Türkiye çapında “üretken belediyecilik” örneği olarak tanınmasını sağladı.

“Hekim olarak bana düşen ilk görev temizliktir” deyip, önce Çorum’un su sorununu çözmeye yöneldi.

DSİ’den Seydim Göleti’nin ve Çorum Barajı’nın şehir içme suyu ihtiyacı için tahsisini başardı. Ardından Çorum’u Türkiye’de ilk kez “Türkiye’nin en temiz kenti” unvanına kavuşturdu.

Sınırlı mali olanaklarıyla, otogar, tanzim satış mağazası, toptancı hali, hayvan pazarı, buğday pazarı, daha sonra satılan Turban Oteli, Küçük Sanayi Sitesi gibi çok önemli yatırımları gerçekleştirdi. Kentin imarını, zemini depreme dayanıklı olan bölgelere doğru genişletip, Bahabey, Cengiz Topel, Kıbrıs caddeleri başta olmak üzere, kentin önemli arterlerini genişletti, yeni cadde ve sokaklar açtı.

Bütün bunlardan daha önemli olmak üzere, Belediye hizmetlerinde eşitliği, adaleti, hakkaniyeti sağlamak suretiyle Çorumluların gönlünde silinmez izler bıraktı.

Aramızdan ayrılışının 29. yıldönümünde, değerli başkanımızı saygıyla, şükranla, rahmetle anıyoruz.”

Konuşmaların ardından CHP İl Başkanı Ümit Er ve beraberindeki yöneticiler, Kılıçcıoğlu’nun mezarına karanfil bıraktı.

Daha sonra ise emekli imam-hatip Fikrettin Çıplak tarafından dua okundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.