Böbrek Hastalıkları Önlenebilir

Böbrek Hastalıkları Önlenebilir

Böbrek Hastalıkları Önlenebilir

Her 6-7 erişkinden birinin böbrek rahatsızlığına yakalandığı ülkemizde, böbrek hastalığının önüne geçmek veya hastalığını yenmek için neler yapmak gerekiyor?

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü böbrek günü ile ilgili bir açıklama yaptı. 9 Mart Dünya Böbrek Günü nedeni ile yazılı bir bilgilendirme yapan İl Sağlık Müdürlüğü “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” başlıklı mesaj yayımladı. Mesajda böbrek sağlığı için yapılması gerekenler yedi maddede sıralanırken hastalığın erken saptanması halinde ise önlenebilir olduğu söyledi.

Hastalığın önüne geçmekteki en büyük engelin farkındalığın düşük olması olduğunu vurgulayan sağlıkçılar hastalığın böbrek yetmezliği evresine kadar ilerlediğine dikkat çekti.

“Herkes İçin Böbrek Sağlığı”

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için:

Düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun, tuzu azaltın, yeterli sıvı alın, sigara içmeyin, ağrı kesici ilaçlardan kaçının, kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.