102 Yıldır ‘Korkma’dan

102 Yıldır ‘Korkma’dan

102 Yıldır ‘Korkma’dan

7 düvele karşı kazanılan Milli Mücadele’nin ardından Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve bir ulusa ‘korkmamayı’ öğreten İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün üzerinden 102 yıl geçti.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’nci yıldönümü Çorum’da çeşitli programlarla kutlandı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında Çorum’da da Devlet Tiyatro Salonu’nda bir anma programı gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Hayreddin Karaman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı anma programına, Vali Vekili Tamer Orhan, Belediye Başkanvekili Ünsal Yeter, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, Jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, CHP İl Başkanı Ümit Er, İYİ Parti İl Başkanı Erkan Yıldız, daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

Programın başında Kahramanmaraş ve bölgesinde meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri seslendirildi, Mehmet Akif’in hayatının belgeseli izlendi.

Daha sonra öğrencilerin hazırladığı yine Mehmet Akif’in hayatını anlatan tiyatro oyunu, büyük beğeni topladı.

Program, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’nci yıldönümü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Öte yandan program öncesinde Devlet Tiyatrosu fuaye alanında Mehmet Akif Ersoy’un fotoğraf ve resimlerinden oluşan sergi açıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.