Belediyede Anlaşma Sağlandı, İmzalar Atıldı

Belediyede Anlaşma Sağlandı, İmzalar Atıldı

Belediyede Anlaşma Sağlandı, İmzalar Atıldı

Çorum Belediyesinin personel şirketi ile Hizmet-İş Sendikası arasında yaşanan anlaşmazlık çözüldü. Belediyede düzenlenen törenle yeni sözleşme imzalandı. Sözleşmeyle birlikte işçiler, tüm sosyal haklarıyla birlikte 14 bin 300 lira maaş alacak.

Çorum Belediyesinin personel şirketi ile Hizmet-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi için yaşanan sorunlar çözüldü. Daha önce yapılan görüşmelerde Çorum Belediyesinin teklifi Hizmet-İş Sendikası tarafından kabul görmemişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandı. Geçtiğimiz Salı günü düzenlenen törenle yeni toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle birlikte 1469 çalışan tüm sosyal haklarıyla birlikte 14 bin 300 lira maaş alacak.

Yeni Belediye Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen programa, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, Hak-İş Sendikası İl Temsilcisi Mustafa Köroğlu, Miksen Genel Sekreteri Av. Zekeriya Sancı, Hak-İş Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun,  Çorum Belediyesi Personel Ltd. Şti. Müdürü Ekrem Özer ile işçiler katıldı.

Törende bir konuşma Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum Belediyesinin deprem bölgesinde yoğun bir çaba sarf ettiğini söyledi. Aşgın, “Tüm çalışma arkadaşlarımız aşkla çalışıyorlar. Geçmişten günümüze güzel işlere imza atıldı bugünden sonra da atılmaya devam edecek. Her zaman işçimizin, memurumuzun, personelimizin yanında olduk. Her zaman terazinin personel tarafına baktık. Belediye olarak mali imkânlarımızı ne kadar zorlayabilirsek, memurumuzun işçimizin hep yanında olalım dedik.  Bugünde çok güzel bir sözleşmeye imza atacağız. Belediyeler ve Çorum Belediyesi iyi günde kötü günde her zaman devletinin yanında oldu. Özellikle son dört yıl hem devlet olarak hem de belediyeler olarak büyük imtihanlardan geçtik. Pandemi döneminde üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Deprem oldu. Deprem olur olmaz biz hemen itfaiye de buluştuk. Yine orada sizler vardınız. Çorum Belediyesi olarak Afşinlilerin gönlüne zihnine Çorum’u sizler kazıdınız. Sizleri tebrik ediyorum. Afşin Belediyesi bizim kardeş belediyemiz oldu. Sizinle bir kez daha gurur duydum. Bundan sonra da gurur duymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

1469 işçinin 14 bin 300 lira maaş alacağını dile getiren Aşgın, “Personel şirketimizde ki her bir arkadaşımız çalışanımız kahramandır. Görüşmelerimiz neticesinde imkânlarımızı sonuna kadar kullanarak bir ücret belirledik. Buda yetmez nasıl yedinci ayda memurlara zam geliyorsa sizlere de yedinci ayda zam gelecek. Açıklayacağımız rakam 3-4 aylık bir rakamdır. Şu anda aile yardımıyla beraber bir işçimizin alacağı ücret 14 bin 300 liradır. Hayırlı olsun. Buna kalifiye dâhil değildir. Kalifiye olanlar yine farklarını alacaklar. 100’ün üzerinde arkadaşımızı da kalifiyeye dahil ettik. Sözleşmemiz bütün mesai arkadaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Hak-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mustafa Köroğlu ise “Belediye Başkanımdan Allah razı olsun. Son noktayı koydu. Güzel bir sözleşme yaptık. Hayırlı uğurlu olsun. Bu toplu sözleşme ile her altı ayda bir zam alacağız. Bu Çorum tarihinde bir ilktir. Sayın Cumhurbaşkanımız memura ne zam verirse o oranda zam alacağız. Bu güzelliklere karşı aman istikrar bozulmasın. 14 Mayıs’ı unutmayacağız. Tüm ailemizle 14 Mayıs için çalışacağız. Diğer sorunlarımız da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde çözülecek” ifadelerini kullandı. Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Mahmut Arslan da yaptığı konuşmada toplu iş sözleşmesinin masada sonuçlanmış olmasının çok kıymetli olduğunu dile getirerek, “Ülkemizin yeterince sorun stoku var. Yeni sorunlar oluşturmadan, şehri gerginliğe götürmeden işçi işveren ilişkilerini sıkıntıya sokmadan masa da müzakere ile barış içerisinde bu toplantıda toplu iş sözleşmesinin imzalanmış olması bizim için çok büyük bir kazançtır. Emeği geçen herkesi tebrik ve teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.