Bmd Başkanı Öncel’den Cumhuriyet’in 100. Yılı Açıklaması:

– “Atatürk’ün bize gösterdiği hedefe kararlılıkla ilerlediğimiz yolculukta 100 yılda çok büyük mesafe kat ettik. Sayıları her geçen gün artan markalarımız, dünyanın dört bir yanında Türkiye’yi temsil ederek en değerli ihracat kalemlerini oluşturuyor”

Yayınlama: 29.10.2023
Düzenleme: 30.10.2023 10:32

Bmd Başkanı Öncel’den Cumhuriyet’in 100. Yılı Açıklaması:

İSTANBUL (AA) – Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla açıklama yayımladı.

Öncel açıklamasında, 100 yıl önce ilan edilen Cumhuriyet’in sadece siyasal bir rejim değişikliği anlamına gelmediğine, aynı zamanda vatandaşlığa geçişi, aydınlanmayı, ekonomik kalkınmayı, özetle Türkiye’yi çağdaş uygarlıklar düzeyinin üstüne çıkarma vizyonunu ifade ettiğini belirtti.

Sinan Öncel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gazi Mustafa Kemal, askeri ve siyasi zaferlerin iktisadi zaferlerle taçlandırılmadığı sürece kalıcı olamayacağını, temelleri sağlam bir demokrasi inşa edilemeyeceğini biliyordu. Bu bilinçle Cumhuriyet ilan edilmeden aylar önce İzmir İktisat Kongresi’ni topladı. Kongrede alınan kararlar uyarınca bir yandan milli sermayenin gelişmesinin önü açılırken diğer taraftan sanayileşme hamlesi başlatıldı. 1923’te ülkedeki sanayi tesislerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, tüm yokluklara rağmen 15 yılda uçak fabrikası dahil onlarca sanayi tesisi inşa edildi.”

”Atatürk’ün bize gösterdiği hedefe kararlılıkla ilerlediğimiz yolculukta 100 yılda çok büyük mesafe kat ettik. Sayıları her geçen gün artan markalarımız, dünyanın dört bir yanında Türkiye’yi temsil ederek en değerli ihracat kalemlerini oluşturuyor.” diyen Öncel şöyle devam etti:

”Organize perakende sektörünün büyümesine katkı sunmak ve markalı ekonominin gelişimine destek olmak için 2001’de kurulan BMD’nin çatısı altındaki 203 üyemize ait 506 marka, 110 ülkede 17 bini aşkın mağaza ve satış noktası ile ülkemizin tanıtım elçileri gibi çalışıyor. Gittikleri ülkelerde kendi kategorisinde pazar lideri olan markalarımız var.”

Atatürk’ün yarattığı Türkiye markası ile esaret altındaki birçok ulusa ilham kaynağı olurken tüm dünyanın takdirini topladığına dikkati çeken Öncel, şunları kaydetti:

“BMD olarak biz de O’ndan aldığımız ilhamla markalı ekonomimizi geliştirmek ve küresel ölçekte Türk markaları çıkarmak için çalışıyoruz. Çünkü Atatürk’ün idealindeki ‘müreffeh Türkiye’yi ancak markalı ekonomi ile inşa edebileceğimizi biliyoruz. Bütün çalışmalarımızı bu bilinçle yürütürken hedeflerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığımızı bir kez de O’nun manevi huzurunda kayda geçirmek için 7 Ekim Cumartesi günü Anıtkabir’i ziyaret ettik.

​​​​​​​Yönetim Kurulu üyelerimiz, markalarımızın temsilcileri, çalışanlarımız ve aileleri ile birlikte hem Atatürk’e hem de O’nun nezdinde tüm silah arkadaşlarına saygımızı ve minnetimizi bir kez daha dile getirdik.

Atatürk’ün bilime ve güzel sanatlara verdiği önemi hepimiz biliyoruz. 24 Ekim’de de markalarımızın temsilcileri, iş dünyasından ve medyadan konuklarımızın katıldığı özel bir etkinlikte Büyük Önder’i, tiyatro ve müziğin gücüyle andık ve anlattık. Cumhuriyetimizin ilk 100 yılı tüm üyelerimize ve vatandaşlarımıza kutlu olsun.”