Dağlı: Yerli ve Yabancı Turistleri Çorum’a Çekerek Halka Ekonomik Katkı Sağlamalıyız

Yayınlama: 18.09.2023

Dagli Yerli Ve Yabanci Turistleri Coruma Cekerek Halka Ekonomik Katki Saglamaliyiz 2

Dağlı: Yerli ve Yabancı Turistleri Çorum’a Çekerek Halka Ekonomik Katkı Sağlamalıyız

Çorum Valisi Doç. Dr. Vali Zülkif Dağlı, Çorum’un daha çok turist alması gerektiğini söyledi.

Çorum Valisi Doç. Dr. Vali Zülkif Dağlı, geçtiğimiz Pazar günü beraberinde Alaca Kaymakamı Hicabi Aytemur, Boğazköy Müzesi Müdürü Resul İbiş ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Yıldırım ile birlikte Alacahöyük Ören yeri ve Alacahöyük Müzesi’ni gezdi.

Burada Resul İbiş ve Tayfun Yıldırım’dan bilgiler alan Vali Zülkif Dağlı, incelemelerde bulundu.

Dağlı, daha sonra ören yerinde yapılan kazılarda çıkartılan eserlerin sergilendiği Alaca Müzesini ziyaret etti.

Müze ziyaretinde kazı tarihçesi ve müzede bulunan Kalkolitik, Eski Tunç Çağı, Hitit ve Frig dönemlerine ait sergilenen eserler hakkında müze müdüründen bilgiler alan Dağlı, Alacahöyük’ten sonra Boğazkale’ye geçti.

Burada Hattaşa Ören Yeri, Hattuşa’nın en etkileyici mekânı Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ve Boğazköy Müzesini gezen Dağlı, ören yeri ve müze hakkında Müze Müdürü Resul İbiş, Kazı Başkanı Prof. Dr. Andreas Schachner ve Kazı Başkan Yardımcısı doç. Dr. Metin Alparslan’dan bilgi aldı.

Binlerce Eser Müzelerde

Gezilerin ardından bir açıklama yapan Vali Dağlı, Çorum’un birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi ve kültürel olarak çok değerli zenginlikleri bulunan bir il olduğunu hatırlatarak, Hititlerin iki başkentinin de Alacahöyük ve Hattuşa’da bulunduğunu, bu iki Ören yerinde 100 yılı aşkındır yapılan kazılarda binlerce değerli eserin çıkartılarak müzelerde sergilendiğini ifade etti.

“Çorum Turizminin Dinamiği”

Bakanlığımızın girişimleri sonucunda Berlin Müzesi’nden iadesi sağlanan Boğazköy Sfenksi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nde bulunan diğer Sfenksi ile birlikte 26 Kasım 2011 tarihinden itibaren Boğazköy Müzesinde sergileniyor olmasının Çorum turizmi açısından büyük bir başarı ve kazanç olduğunu vurgulayan Vali Dağlı, Hattuşa’nın 1986 yılından beri UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığını, 1988 yılında da Tarihi Milli Park statüsü alarak Çorum turizminin dinamiği haline geldiğini ifade etti.

Bu denli tarihi ve kültürel zenginlikleri bulunan Çorum’un turizm sektöründen hak ettiği payı alabilmesi için yürütülmekte ola altyapı ve tanıtım çalışmalarına ağırlık verileceğini, turizm çeşitliğinin arttırılması için yeni alternatifler üretileceğini belirten Vali Dağlı, sektörde bulunan tüm kesimlerle işbirliği içerisinde yapılacak çalışmalarla, yerli ve yabancı turistleri Çorum’a çekerek bölgede yaşayan halka ekonomik katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. (Sümeyra Özdoğan)

İlginizi Çekebilir:   ‘Ahilik, Kültürümüzün Muhafızıdır’