Hac Ön Kayıtları Başladı

Yayınlama: 13.09.2023

Hac On Kayitlari Basladi 2

Hac Ön Kayıtları Başladı

Çorum Müftülüğü hac ön kayıtlarının 13 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacağını açıkladı.

​2024 yılında hacca gitmek üzere ilk defa müracaat etmek isteyen vatandaşlara yönelik ön kayıtlar 13 Eylül’de başladı. Konu ile ilgili Çorum İl Müftülüğünden bir açıklama geldi.

Bilgilendirmede “Daha önce hac kaydı olup durumlarında değişiklik yapmak istemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri Başkanlığımızca otomatik olarak yenilenecek. İl, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türünde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlarımız, e-Devlet üzerinden ya da il-ilçe müftülükleri aracılığıyla durumlarında güncelleme yapabilecek” denildi.

Hav kayıtları için başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşların müracaatlarını, hacca daha önce hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabileceği de duyuruldu.

0-12 yaş arası çocuklarını hacca götürmek isteyen vatandaşların ise belirlenen sürede çocuklarının ön kayıtlarını yaptırabileceği, söz konusu yaş aralığında bulunan çocukların ebeveynlerinin kura kat sayılarını etkilemeyeceği de belirtildi.

Sadece E-Devlet Üzerinden Yapılacak

2024 yılı hac ön kayıtları geçtiğimiz yıll​​arda olduğu gibi bu yıl da yine sadece e-Devlet üzerinden alınacak.​ İlk defa kayıt yaptıracak olanların öncelikle kayıt ücreti olan 450 TL’yi yatırdıktan sonra hac ön kaydını yaptırabilecek.

Müftülük konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verdi:

“2024 Yılı Hac Organizasyonu’ ile hac ön kayıtlarına dair detaylı bilgiye; Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün resmî internet sitesi olan www.hac.gov.tr web adresinden, Genel Müdürlüğümüz sosyal medya hesaplarından ve il-ilçe müftülüklerinden ulaşılabilecek.

Ayrıca Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz çağrı merkezinden (0 850 260 13 13) hac ön kayıt süreci ve güncellemelere dair bilgi alınabilecek.

Hac ön kayıtlarının alınacağı 13 Eylül – 11 Ekim tarihleri arasında; kayıt durumunun kontrol edilmesi, ​kategori değişikliği, iletişim ve adres bilgileri, grup güncellemeleri, gruptan ayrılmalar, kura ili değişikliği ve çocuk adayların kaydı gibi tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılabilecek.” (Zahide Yasemin Özden)