Hastanede Hasta Haklarına Dikkat Çekildi

Yayınlama: 01.11.2023

Hastanede Hasta Haklarina Dikkat Cekildi 1

Hastanede Hasta Haklarına Dikkat Çekildi

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta haklarına dikkat çekildi.

26 Ekim Hasta Hakları Günü nedeniyle Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta haklarına dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında, Başhekim Yardımcısı Dr. Ahmet Öztürk ve Eczacı Abdul Samed Erdal, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şennur Şimşek, Hasta Hakları Birim Sorumlusu Yadigar Bozoğlan ve hastane çalışanları, hastanede tedavi gören hastaları ziyaret etti.

Hastanenin poliklinik giriş alanında günün anlam ve önemini ifade eden stant kuruldu, hasta ve hasta yakınlarına hasta haklarıyla ilgili bilgiler verildi. Hastalara çiçek de armağan edildi.

Ayrıca farkındalık yaratmak ve bilgilendirmek amacıyla konferans salonunda hastalara, hasta yakınlarına ve hastane çalışanlarına hasta hakları konusunda eğitim verildi.

Hastaneden hasta haklarıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Temel insan haklarının bir alt başlığı olan hasta hakları, insan haklarının sağlık hizmetlerine uyarlanması şeklinde olup; Sağlık Bakanlığınca önem arz eden bir yapıyla tüm sağlık kurumlarında aktif olarak Hasta Hakları Birimlerince hizmet sunulmaktadır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi madde 25 ve 1961 anayasası 49. maddesi gereği ile 1982 anayasası madde 17 ve madde 56 gereğince hasta hakları güvence altına alınmıştır.

Hastanemiz, sağlık hizmetlerinin hakkaniyetli, saygın ve bilimsel veriler eşliğinde sunumunun sağlanması için gerekli başvuruları dikkate alarak değerlendirmektedir. Bu nedenle hastanemizde hasta ve hasta yakınlarımızın dilek, teşekkür ve şikayetlerini bildirebilmeleri için Hasta Hakları Birimi, Sor-Çöz Birimi, Şehit Yakınları ve Gazi Destek Hizmet Birimleri, dilek-öneri kutuları yanında Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımız bünyesinde Sabim, CİMER gibi başvuru birim ve noktaları oluşturulmuştur. Aynı zamanda hasta hakları yerinde değerlendirme ekibi tarafından ofis içi ve ofis dışında rutin olarak poliklinik, acil servis ve kliniklerde sorunların kısa zamanda değerlendirilip, gerektiğinde yerinde çözülmesi sağlanmaktadır. Hasta hakları eğitimleri hizmet içi eğitim kapsamında çalışanlara, oryantasyon eğitimi kapsamında işe başlayan personele ve stajyer öğrencilere verilmektedir.

Hasta ve hasta yakınlarının çalışanlarla beraber katılımcı bir yaklaşımla kaliteli hizmet sunumuna dahil edilip bilinçli ve duyarlı bir anlayışla var olmaları hedeflenen bu yapıda sorunların en aza indirgenmesi amaç edinilmiştir.”