Milletvekili Kaya Meclis’te Çorum’u Anlattı

Yayınlama: 26.01.2023

Milletvekili Kaya Meclis’te Çorum’u Anlattı

AK Parti Çorum Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Av. Oğuzhan Kaya, Çorum’a yapılan yatırımlarla ilgili TBMM’de konuştu. Kentin yatırımlarla donatıldığını ifade eden Milletvekili Kaya, emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dünkü Genel Kurulu’nda AK Parti Çorum Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Av. Oğuzhan Kaya, gündem dışı söz aldı. Konuşmasında Çorum’a yapılan yatırımlarla ilgili son bilgileri paylaşan Milletvekili Kaya, tarihi yatırımların AK Parti iktidarıyla birlikte kente kazandırıldığını vurguladı.

1 Milyar 750 Milyon Dolarlık İhracat

Çorum’un ihracatıyla hem TR-83 hem de Karadeniz Bölgesi’nde önemli bir il olduğuna dikkat çeken Kaya, “Çorum’umuz çalışkan, birlikte iş yapabilme kabiliyeti olan, ortaklı işletmelerin olduğu, Çorumlunun yaptığını başkası yapamaz şiarını düştür edenmiş insanlardan oluşan hem sanayi hem de tarım kentidir. Ülkemizin en büyük kapalı fabrikasından bir tanesi Çorum’dadır. Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde her türlü fabrika ve makine ikmali bulunmaktadır. Çorum’da 120’ye yakın ülkeye makine ihracatı yapılmakta, bunun yanında hem yedek parça hem savunma sanayisine ilişkin üretimler yapılmaktadır. Çorum, 2022 yılında 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracat yaparak ihracat rakamlarına önemli bir katkı sağlamıştır. Çorum, Osmancık ve Sungurlu organize sanayi bölgelerimizdeki tüm arsalarımız tahsis edilmiştir ve yeni organize sanayi alanlarının tahsisi için bakanlıklar nezdinde çalışmalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Hızlı Tren Yatırım Programında

Kentin yıllardır hayalini kurduğu bir yatırımın daha hayata geçirildiğini, Hızlı Tren Projesi’nin yatırım programına alındığını vurgulayan Milletvekili Kaya, “Çorum sanayimize ve Çorum’umuza büyük katkı sağlayacak, Çorumlunun yıllardır beklediği, hasretle her zaman müjdesini gözlediği müjdeyi Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 yılı Yatırım Programı’nda vermiştir. Çorum, hızlı trene kavuşuyor. Bu müjdeyi 2023 Yatırım Programı’nda -Ankara-Delice Hattı mevcut zaten- Delice’den Çorum’a kadar olan 120 kilometrelik hattın yapım işinin 27 milyar TL bütçeyle 2023-2026 yılları arasında Yatırım Programı’nda olduğunu Cumhurbaşkanımız yayınlanan Resmî Gazete’de ilan etmiştir. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanımıza talimatları ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ulaştırma Bakanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

10 Milyar Lira Bedelli Yolların Yapımı Hızla Devam Ediyor

Kaya, Karayolları’nın yaptığı yatırımlarla birlikte yollarla örüldüğünü kaydetti. Kaya, “Çorum’umuza ulaştırma yatırımları 12 şantiyede yaklaşık 10 milyar lira bedelle devam etmektedir. Tüm ilçelerimizin yolları İskilip-Çorum, Osmancık-Çorum, Çorum-Mecitözü ve Çorum-Cemilbey-Ortaköy yolları hızlı bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Tarihi Yatırım: Kırkdilim

Çorum’a tek kalemde yapılan en büyük yatırımlardan birisi olan Kırkdilim Tünelleri Projesi’nin bu yıl bitirileceğini ifade eden Kaya, “Tarihi yatırımlardan bir tanesi olan, geçilmez denen Kırkdilim bölgesini de tünellerle geçmekteyiz, inşallah, 2023’ten önce de Çorum’un tek kalemde aldığı en büyük yatırımlardan bir tanesi olan Kırkdilim tünellerini de açmış olacağız” şeklinde konuştu.

Sağlık’ta Çorum Çağ Atlıyor

Çorum’un sağlık alanında bölgede söz sahibi bir il haline gelmeye başladığını önemle dile getiren Kaya, “Sağlık alanında da Çorum çağ atlamaktadır, bölgenin sağlık merkezidir. Onkoloji tanı ve tedavi merkezimizin… Yani Çorumlular önceden kanser hastası olanları Ankara’ya getiriyorlardı, günlerce burada tedavi görüyorlardı, buna son veriyoruz. Tanısından tedavisine kadar her türlü hizmetin verildiği Çorum Onkoloji Hastanesi yani kanser hastanesinin inşaatı tamamlandı, inşallah, bir iki aya kadar açacağız. Yine diş hastanemiz hızlı bir şekilde yapılıyor. Yine Çorum’da 800 yataklı Erol Olçok eski devlet hastanemizin yanına 200 yataklı bir devlet hastanesi daha yapıyoruz” diye konuştu.

Yüz Binlerce Dönüm Arazi Sulanacak

Kaya, diğer yatırımlara ilişkin şunları söyledi:

“Çorum’umuzun arazilerinin sulanması için her türlü imkânı, her türlü göleti, sulamayı yapıyoruz. Çorum’da Alaca’da Koçhisar’la 125 bin dönüm, Osmancık’ta Dutludere’yle 60 bin dönüm, Bayat Uğurludağ’da Tımarlı’yla 67 bin dönüm yine Aşdağul ve Sungurlu’da Kırankışla, Başkışla ve Diği göletleriyle 37 bin dönüm araziyi sulayacağız inşallah ve bunlarla beraber Çorum’umuz tarım alanında da bugün tritikale yetiştirmede, soğan yetiştirmede ilk sıralarda yer almakta, hem Çorumlunun cebine daha fazla ücret girecek hem de ülke ekonomisine katkımız her günden fazla artmış olacak.

Yine, Spor Bakanlığımızın, her ilçemize yüzme havuzları, gençlik merkezleri, güreş eğitim merkezleri ile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurtlarımızla gençlerimize hizmeti en üst seviyededir.

Polis Moral Eğitim Merkezi Yatırım Programında

Çorum’umuzun önemli hizmetlerinden bir tanesi de Çorum’a yapılacak Polis Moral Eğitim Merkezi de 2023 Yatırım Programı’ndadır, inşallah en kısa zamanda temelini atacağız.

Belediye Yatırımlarıyla Şehrin Çehresi Değişiyor

Yine, Çorum Belediyemiz, 1 milyon metrekarenin üzerindeki alanı “Yeni Çorum Yerleşim Alanı” olarak ilan etmiş ve şehre bir vizyon katmıştır.

2 Bin 160 Adet Konut Yapıldı

Yine, Çorum kent meydanındaki alanın kamulaştırılmasını yaparak bir şehir meydanı; kışla arazisini belediyemize tahsis ederek burada da yeni bir Çorum inşa edeceğiz. Çorum’umuza TOKİ 500 bin konut kapsamında 2.160 adet konut yapmıştır.

Doğal Gaz Gelmeyen İlçe Kalmayacak

Yine, Çorum’da 2023 yılında doğal gaz gelmeyen ilçe ve beldemiz kalmayacaktır.

Bu vesileyle, hizmetlerin geçmesinde emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.