Yöresel Lezzetler Sokaklarda Tanıtılıyor

Yayınlama: 25.05.2023

Yöresel Lezzetler Sokaklarda Tanıtılıyor

Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kentin yöresel lezzetlerini ve coğrafi işaretli ürünlerini Türk Mutfağı Haftası’nda tanıtıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabından hareketle hayata geçirilen Türk Mutfağı Haftası, her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanıyor.

Hafta etkinlikleri kapsamında da Çorum’un gastronomi ürünlerini ön plana çıkarmak, zengin mutfak kültürümüzü ve yöresel lezzetleri daha geniş kitlelere duyurmak ve kentin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla etkinlikler düzenlenecek.

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi ortaklığında kent merkezi ve ilçelerde belirlenen noktalarda yöresel lezzet sunumları yapılacak, tarihi ve kültürel geziler düzenlenecek.

Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İlimizin tanıtılması amacıyla düzenlenecek etkinliklere ve tanıtım çekimlerine katılmak üzere gastronomi dünyasının önemli isimleri, yatırımcı, gurme-şef, gastronomi yazarı, gezi yazarı, profesyonel turist rehberi, tur operatörü, acente yetkilisi, youtuber ve influencerler ilimize davet edilmiştir. Konuklarımız eşliğinde müze ve ören yerlerimizle birlikte Alaca, İskilip, Osmancık gibi ilçelerimizde de Kaymakamlık ve İlçe Belediyelerimizin işbirliğinde ilçeye özgü yöresel lezzetlerin sunumu ve çekimleri ile kültürel ve turistik geziler yapılacaktır” denildi. (Haber Merkezi)