Arıları Yaşat, Geleceğini Kazan Projesi Başlıyor

Yayınlama: 25.05.2023

Arıları Yaşat, Geleceğini Kazan Projesi Başlıyor

Çorum Valiliği tarafından hazırlanan ve 337 bin Euro bütçeli ‘Arıları Yaşat, Geleceğini Kazan’ projesi Haziran ayında başlıyor. Proje, binlerce proje arasından seçilerek yüzde 100 hibe almaya hak kazandı. Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Dilek Bilgin ve saha koordinatörü Uzman Ömer Arslan, Kesin Karar Gazetesi’ni ziyaret etti.

Kesin Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Aykanat ile görüşen Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Dilek Bilgin ve saha koordinatörü Uzman Ömer Arslan, projenin 12 ay süreceğini ve 15-29 yaş arası ne eğitimde ne de istihdamda olan 50 gence arıcılık ve arı ürünleri üretimi konusunda AB standartlarında eğitim verileceğini belirtti.

Ayrıca kursiyerlere KOSGEB destekli girişimcilik, problem çözme, bilgisayar becerileri, e-ticaret, e-ihracat, özgüven, liderlik, yönetim becerileri gibi konularda da eğitimler verilecek. İyi uygulama örneklerini görmek için yurt içi geziler düzenlenecek. Kursiyerlerin kariyer hedefleri belirlenerek İŞKUR Meslek Danışmanları işbirliğiyle bireysel eylem planları hazırlanacak ve istihdam edilebilirlikleri artırılacak.

Bilgin ve Arslan, projenin sadece bir eğitim projesi olmadığını, aynı zamanda geleceği ve çevreyi ilgilendiren bir konuyu ele aldığını vurgulayarak, arıların ekosistem içinde çok önemli bir görevi yerine getirdiğini, yeryüzündeki ürünlerin yüzde 30’unun ve bitki çeşitliliğinin yüzde 90’ının tozlaşma sayesinde yaşayabildiğini, tozlaşma görevinin de arılar tarafından yapıldığını hatırlattı. (Haber Merkezi)