Yandık: Ek Vergiler Sektörü Zorluyor

Yayınlama: 13.07.2023

Yandik

Yandık: Ek Vergiler Sektörü Zorluyor

Çorum Oto Galericiler Derneği Başkanı Fahri Yandık, otomobil sektörüne getirilen yeni ek vergilerin esnafın belini büktüğünü, sektörde durgunluğa yol açtığını söyledi.

Çorum Oto Galericiler Derneği Başkanı Fahri Yandık, gazetemiz muhabirine hem otomotiv sektörünü hem de Çorum’daki durumu anlattı.

“Vergiler Esnafın Belini Büküyor”

Sektörden alınan yeni ek vergilerin esnafı zorladığını vurgulayan Fahri Yandık, “Otomotiv sektörü seçim sürecinde durağan geçti. Seçim sonrasında bir hareketlilik yaşandı. Vatandaşların talebi arttı, alış-satış işlemleri fazlalaştı. Ancak son çıkan ek vergiler esnafı çok zor duruma soktu. Bir defaya mahsus olduğu ifade edilen ek Motorlu Taşılar Vergisi (MTV) ve son olarak yapılan KDV oranlarındaki değişiklikler tabi ki masrafları arttırdı bu da piyasaya yansıyacaktır. Bu ek vergiler esnafın belini büküyor” dedi.

Döviz Etkisi

Seçim sonrasında yaşanan döviz artışına dikkat çeken Yandık, “Seçim sonrası bildiğimiz üzere Dolar ve Euro’da bir yükseliş yaşandı. Şuanda 26’da seyrediyor. Bu artacak mı artmayacak mı bilmiyoruz ama hem sıfır otomobilde hem de ikinci elde piyasayı etkileyecek bir durum. Bu nedenle fiyatlar tabi ki artacaktır” ifadelerini kullandı.

“Pazar Açık Ama Talep Yok”

Çorum’daki araç alımı ve satışlarında düşüş yaşandığını vurgulayan Yandık, “Çorum’da sektöre baktığımızda büyük bir durgunluk var. Her hafta Cumartesi günleri Oto Pazarı halen açık ancak talep yok. Özellikle bu yeni vergilerle birlikte bu talep daha da azaldı. Sektörde Çorum özelinde bir yavaşlama söz konusu” şeklinde konuştu.

Denetimler Arttı

Fahri Yandık, araç satış piyasasına ilişkin düzenlemeler ve denetlemeler sonrasında piyasaların rahatlamaya başladığını belirterek, “Daha önce vatandaşımız bayiye gittiği zaman araç bulamıyordu. Şimdi bayiler vatandaşları aramaya başladı. Bu manipülasyon köpüğünün biraz ortadan kalktığını görüyoruz. Sıfır araç bulununca ikinci el fiyatları da haliyle gerileyecek” ifadelerini kullandı.

Yandık, Bakanlığın “6 ay 6 bin kilometre” uygulamasına aykırı hareket eden bireysel satıcıları da denetim kapsamına aldığını anımsattı, bazı bireysel satıcıların stoklama yaparak araçları kara borsada satışa çıkardıklarını ifade etti.

Yapılan düzenlemelerin ardından vatandaşların araç alım satımında denetimlerin yapılabildiğini anlatan Yandık, galericiler üzerindeki yükün azaldığını kaydetti.

Son zamanlarda otomobillerin yatırım aracı olarak kullanıldığını hatırlatan Yandık, bu nedenle insanların araçları alıp satarak önemli kazançlar elde ettiğini dile getirdi.

Yandık, yapılan düzenlemelerle kayıt dışı ticaretin önüne geçileceğine inandıklarını ve piyasalara yansımalarının görüldüğünü ifade etti. (Sümeyra Özdoğan)