26 Noktada Eczaneler Hizmet Veriyor

Yayınlama: 28.02.2023

26 Noktada Eczaneler Hizmet Veriyor

Çorum Eczacı Odası, deprem bölgesinde yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Odadan yapılan açıklamada 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası odanın yürüttüğü çalışmalara dair açıklamalarda bulunuldu.

Oda Başkanı Şefkat Güler’in yaptığı yazılı açıklamada deprem bölgelerinde bulunan kronik rahatsızlığı veya ilaca ihtiyacı olan vatandaşların ilaç ihtiyaçlarını biran önce giderebilmek için sahra eczaneleri oluşturulduğu ve ilaç teminlerinin bağışlar üzerinden yapıldığını söyledi.

14 Şubat tarihi sabah 4’te 7 şer’li grup olarak Kahramanmaraş’a hareket ettiklerini açıklayan Güler, amaçlarının afet bölgesinde zor şartlar altında bulunan vatandaşların yaralarını sarmak, acılarını dindirmek olduğunu vurguladı.

Odadan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde 7,4 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle, Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Hatay, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ bölgelerinde Türk Eczacıları Birliği tarafından ilaç ve diğer tıbbi malzemeler için afet yönetimi gerçekleştirilmiştir.

Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odalarımız koordinasyonunda deprem bölgelerinde bulunan kronik rahatsızlığı veya ilaca ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ilaç ihtiyaçlarını biran önce giderebilmek için sahra eczaneleri oluşturulmuştur. 15 Şubat tarihi itibariyle Kahramanmaraş ilimizde 8 adet, Hatay ilimizde 6, Gaziantep’de 2, Malatya’da 5, Adıyaman’da 5 adet olmak üzere toplamda 26 yerde kurulan sahra eczaneleri ile depremzedelere hizmet verilmektedir. İhtiyaca göre bu sayı her gün artış gösterebilmektedir. Sahra eczanelerinde bulunan ilaçlar tamamen eczacılarımızın ilaç depoları üzerinden yapılan bağışlar ile temin edilmektedir. Çorum Eczacı Odamızı temsilen Grup Sorumlu Başkanı Kongre Delegemiz Ecz. Süleyman Koca, Kongre Delegemiz Ecz. Mustafa Göbelek, Yönetim Kurulu Üyemiz Ecz. Volkan Tokatlı ve Odamız Serbest Eczane sahibi eczacılarımızdan Ecz. Ömer Karaibrahimoğlu, Ecz. Barış Türkçü, Ecz. Bekir Karabıdak, Ecz. Soner Kızıltepe, Ecz. Selim Odabaş, Ecz. Ali İskender Türkmen, Ecz. Engin Taş, Ecz. Gökhan Ünaldı, Ecz. Oğuzhan Gemici, Ecz. İsmail Çağlı ve Nevzat Ecza Çorum Şube Müdürü Çağlar Yılmaz, 14 Şubat tarihi sabah 4’te 7 şer’li grup olarak Kahramanmaraş’a hareket etmişlerdir. Çorum Eczacı Odası Türk Eczacıları Birliği tarafından Kahramamaraş bölgesinde Afşin’de 4 eczacı,  Elbistan’da 3 eczacı, Kahramanmaraş merkezde 6, Pazarcık’ta da 1 eczacı olmak üzere görev yerlerine gitmişlerdir.

Tüm Kahramanmaraş deprem bölgesinin ilaç sevkiyatı ve eleman destek yönetiminde Çorum Eczacı Odası üyesi Ecz. Süleyman Koca başkanlığında yapılmaktadır. Değerli meslektaşlarımız afet bölgesinde zor şartlar altında bulunan vatandaşlarımızın yaralarını sarmak, acılarını dindirmek için ilaç ve eczacılık hizmetini verirken, bizim elimiz, kolumuz, dilimiz, gözümüz olacaklardır. Bu hizmet daha ileriki günlerde diğer odamız üyeleri tarafından da devam edecektir. Afet bölgelerine eczacılarımız tamamen gönüllü olarak gitmektedirler. Eczacılık mesleğimizin yemininin içeriğinde de en zor şartlarda bile halkımızın yanında olmak, sağlık hizmetini vermek birinci önceliğimizdir.

İnanıyorum ki, tüm ülkemiz, devletimiz, vatandaşlarımız, kurumlarımız birlik ve beraberlik içersinde bu deprem acısının üstesinden geleceğiz. Deprem sırasında kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.