35 Geçici İşçi Alınacak

Yayınlama: 23.02.2023

35 Geçici İşçi Alınacak

İŞKUR Çorum İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde altı ay süreyle istihdam edilmek üzere 35 geçici işçi alımı yapacak. Başvuruların online yapılacağı bildirilirken, son başvuru tarihi 21 Şubat.

İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde altı ay süreyle 35 geçici işçinin istihdam edileceğini duyurdu. 2 Mart’ta başlayacak Toplum Yararına Program kapsamında 35 işçi, 28 Ağustos 2023 tarihine kadar istihdam edilecek.

Son Gün

Başvuruların bugün bittiği bildirilirken, İl Müdürü Levent Tuzcu, “Başvurular; 17.2.2023-21.2.2023 tarih aralığında alınacak olup, katılımcıların tamamı liste ayrımına tabi tutulmadan geçerli başvurular içerisinden Noter Kurası Yöntemiyle belirlenecektir” denildi.

Tuzcu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 21.2.2023-Salı gününe kadar ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler, İş arayan, Toplum Yararına Programlar, TYP Başvuru’ kısmından program (310180) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.Başvuru şartları, kontenjan ve program numarası aşağıda ayrıca belirtilmiştir. Başvuruda sorun yaşayanlar İl Müdürlüğümüz Personelinden başvuru için yardım talep edebilirler.

TYP’lerden 27.9.2017 tarihinden itibaren dokuz ay ve daha fazla süreyle yararlanmış olanlar yönetmelik gereği maksimum faydalanma süresini tamamlamış olup yeni programlara başvuru yapamayacaklardır. Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir.

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Başvuru Şartları

Başvuru şartları ise şöyle belirlendi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), emekli ve malul aylığı almamak, iş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir. Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak.

5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin 4 numaralı alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanunun ek5. Kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışan kişiler TYP den yararlanabilir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.