‘40-50 Yıllık Binalarını Ücret Ödemeden Yenilemek İsteyenler Var’

Yayınlama: 24.02.2023

‘40-50 Yıllık Binalarını Ücret Ödemeden Yenilemek İsteyenler Var’

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Gülabibey ve Mimar Sinan’da yapılacak kentsel dönüşüm için bazı hak sahiplerinin ücret ödemeden sıfır daire sahibi olmak istediklerini belirterek sitem etti.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, dün kentteki gazete, televizyon ve internet haber temsilcileriyle bir araya geldi. Yeni Belediye Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Kahramanmaraş ve bölgesinde yaşanan deprem felaketinin ardından kentte yapmayı planladıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Başkandan Sitem

Gülabibey ve Mimar Sinan Mahallesi’nde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarında müteahhitler ve hak sahipleri arasında sorunlar yaşandığını belirten Başkan Aşgın, ücret ödemeden dairelerinin yenilenmesini isteyen vatandaşlara sitem etti. Aşgın, “Ben buradan Mimar Sinan’daki kardeşlerime sesleniyorum. Bir an önce anlaşmalarınızı yapın. Ama şöyle bir konu var, ‘Cebimden bir kuruş çıkmadan 40-50 yıllık binam yenilensin’ isteniyor. Böyle bir anlayış var. Bu hiçbir şekilde mümkün değil. Bana gelen bilgiler arasında bu var. Müteahhit, ‘100 bin lira 200 bin lira verirseniz dairenizi yenileriz’ diyor ama oradaki bazı vatandaşlarımız bu paraları vermekten imtina ediyor. Herkesin 100 bin, 200 bin lirası olmayabilir. O zaman veremiyorsa ücretini 120 metrekare olan bir evi 90 metrekareye düşürebilir. Vicdanlı, hakkaniyetli, adaletli bir yöntem olur. Metrekaresinden fedakarlık yapacak ve 40-50 yaşındaki dairesi hem değerlenecek hem de depreme dayanıklı bir hale gelecek. Bu fedakarlık da değil aslında adalet bu. Tüm kentsel dönüşüm ihtiyacı olan hemşehrilerimizi fedakarlığa davet ediyorum. Bu sadece devletin çözebileceği bir mesele değil. Burada herkes taşın altına elini koyacak. Hemşehrilerimiz de bizlere katkı ve destek verecekler. Bizi üzmeyecekler, kendileri de üzülmeyecekler” diye konuştu.

“Kahramanmaraş Depremi Hesapları Alt Üst Etti”

Kahramanmaraş ve bölgesinde yaşanan depremin bütün hesapları alt üst ettiğini vurgulayan Aşgın, Mühendis arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre hesap dışı bir deprem oldu. Şu kadar depreme dayanıklı yapılar yapıyoruz. Ama bu deprem şiddetiyle o hesapların hepsini alt üst etti. Çok daha şiddetli depremlere dayanıklı yapıların yapılması gerekiyor. Bu bizim sadece belediye olarak yapacağımız bir şey değil. Hükümetimiz bu konuda çalışıyor. Tüm Türkiye ile ilgili yeni bir deprem eylem planı mutlaka çıkacak” ifadelerini kullandı.

Yıkılan binaların çoğunluğunun eski yapılar olduğuna dikkat çeken Aşgın, “Benim bölgede gördüğüm genellikle eski binalar yıkılmıştı. Yeni binalar da yıkılmıştı ancak çoğunluğunu eskilerden oluşuyordu. 1999 depreminden önce yapılan binalar, yeni mevzuata göre yapılmadığı için çok daha kötü noktada. Kamu binalarının büyük bir kısmı ayaktaydı. Bu teknik bir mesele. 20 yıldır bu konuda çok önemli gelişmeler var. Ama yeterli olmadığını, daha fazlasının yapılması gerektiğini gördük” dedi.

Yeni Şehir Projesi Gözden Geçiriliyor

Çimento arazisi için hazırlanan ‘Yeni Şehir Projesi’nin deprem perspektifi yeniden ele alınarak gözden geçirileceğini vurgulayan Aşgın, “Çimento Fabrikası’nın bulunduğu alanda yeni bir şehir yapıyoruz. Çok acı bir deprem geçirdik. Biz bu çimento arazisindeki, artık ilana hazır olduğumuz projeyi başka bir gözle elden geçiriyoruz. Almanya merkezli bir şehir planlama ofisinden danışmanlık hizmeti alıyoruz. Dünyada bilinen, tanınan bir firma. Bu firma mevcut Berlin şehir planını da bu firma yapmış. Bu firmayı davet ettik. Şuanda inceliyorlar. Çimento arazisindeki tüm teknik verileri gönderdik. Birkaç gün içerisinde Çorum’a gelip yerinde de çalışmalar yapılacak. O firmadan da alacağımız danışmanlık hizmetiyle beraber son kararımızı alıp ilan edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çorum’da Deprem Hazırlığı İçin Neler Yapılıyor, Yapılacak?

Başkan Aşgın, Çorum’da deprem hazırlığı için yapılması planlanan ve yapılan çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Yerelde depremle ilgili özel bir komisyon kurabiliriz. Burada tüm meclis üyelerimiz, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri olabilir. Biz şehrimiz için eylem planımızı ortaya koyacağız ve uygulayacağız. Şu mahalleye şunu yapacağız diyemem. Bu kararlar sadece benim alabileceğim kararlar değil. Şehrin akil insanları, üniversitenin, odaların, belediyedeki imar işleri, yapı kontrol müdürlüğünün hep birlikte alabileceği bir karar.

Yıkılan binalarla ilgili sorunların genellikle kesilen kolonlardan kaynaklandığının söylenmesi üzerine belediye olarak çalışma başlattık. İhbarlar doğrultusunda belediyedeki kardeşlerimiz gidiyorlar kontrollerini yapıyorlar. Teçhizat ve donanımımızı da artırıyoruz.

Çorum’da kentsel dönüşüm alanında önemli işler yapıyoruz. Buna özel bir parantez açtık. En çok takip ettiğimiz konulardan birisi kentsel dönüşüm oldu. Kale ve çevresinde yapılan kentsel dönüşüm projemiz var. Bir deprem olsa muhtemelen ilk yıkılacak yerlerden birisi. Biz 6 aydır süreci devam ettiriyoruz. Hak sahipleriyle görüşmeler devam ediyor. Hak sahipleri için ücretler de artırıldı. Oradaki hak sahiplerinden rica ediyorum bir an önce sözleşmelerini imzalasınlar. Bu süreci biraz daha hızlandıralım.

En riskli alanlardan bir tanesi Çorum Göğüs Hastanesi’nin arkasındaki Hasan Paşa Sokaklar’daki sosyal evlerdi. Biz orasının kentsel dönüşümü için elimizden geleni yaptık. Oradaki hemşehrilerimizden rica ediyorum, bir an önce müteahhitlerle görüşüp anlaşsınlar ve dönüşüm başlasın. Belediye olarak kentsel dönüşümle ilgili daha önce hiç bu ölçekte alınamamış kararları aldık. Biz belediye olarak gereğini yaptık.

Mimar Sinan Mahallesi’ndeki bina stoğumuz riskli. 80’li yıllarda yapılmış bir bölge. Konfor bakımından da sorunlu. 40-50 yıllık binaların mutlaka yenilenmesi lazım. Hepsine TOKİ yetişebilir mi? Yetişemez. Biz bu alanda kentsel dönüşümle ilgili radikal bir karar alalım ve dönüşüm başlasın. Yaptığımız çalışmalar sonucunda burayı 8 kat yaparsak, altına da iş yeri imkanı tanırsak burası müteahhitlerle birlikte el ele yapılır. Şuanda bununla ilgili de tüm süreçler tamamlandı. Şuan için hiçbir engelimiz yok. Belediye Mimar Sinan’da da görevini yaptı.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.