47 Bin 70 Dekar Arazi Sulanacak

Yayınlama: 21.12.2022

47 Bin 70 Dekar Arazi Sulanacak

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, İskilip’te yapılacak yatırımlarla birlikte toplamda 47 bin 70 dekar arazinin sulamaya açılacağını söyledi.

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün İskilip’te yaptığı ve yapmaya başlayacağı projelerle ilgili bilgiler verdi. Çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Kavuncu, “Tahrip edilen ekolojik sistem nedeniyle meydana gelen iklim değişikliği, kuraklık tüm dünyada tarımı ve özellikle sulu tarımı stratejik bir hale getirmiştir. Bu kapsamda, üretimin artırılması ve sulu tarımın yaygınlaştırılması için Çorum ilimiz genelinde olduğu gibi İskilip ilçemizde de yatırım ve hizmetlerimizi artırarak devam ettiriyoruz.  İskilip ilçemiz ve bağlı köylerimizde, DSİ Devlet Su İşleri yatırım ve hizmetleri kapsamında yapımı halen devam eden, yatırım programında olan, planlanan baraj, gölet, sulama tesisi, taşkın koruma projelerimiz ilçemizde hız kesmeden devam etmektedir” dedi.

Yapımı devam eden, ihale aşamasında olan ve ihalesi yapılan projelerin tamamlanmasıyla 22 bin 70 dekar arazinin sulanacağını dile getiren Kavuncu, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

İskilip Derekargın Barajı Sulaması: Toplam sulama alanı 3 bin 990 dekardır. 2021 yılında bin 300 m 800 mm çaplı boru ihzaratı yapılarak kaynak imalatları tamamlanmıştır. 2022 yılında ise 15 bin 500 m muhtelif çaplarda boru ihzaratı yapılarak döşeme işlerine devam etmektedir. İlk aşamada bin 200 dekar arazi sulamaya açılması,  2023 yılında ise kalan 2 bin 790 dekar arazinin sulaya açılması planlanmaktadır. Bu projenin maliyeti 2022 yılı fiyatları ile 90 milyon TL’dir.

İskilip Yukarı Örenseki Barajı: Barajın temelden yüksekliği 56,50 metredir. 4,52 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 11.840 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  Yapım programında olup proje ihalesi için çalışmalara başlanmıştır.

İskilip Kayaağzı Barajı: Barajın temelden yüksekliği 30 metredir. 990 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip baraj, bin 560 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  Proje ihalesi için çalışmalara başlanmıştır.

İskilip Kutluözü Barajı: Barajın temelden yüksekliği 39 metredir. 1,06 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 2.610 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  Proje ihalesi için çalışmalara başlanmıştır.

İskilip Yeniceköy Barajı: Barajın temelden yüksekliği 35,50 metredir. 730.000 m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 2 bin 70 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  Proje ihalesi için çalışmalara başlanmıştır.”

50 Bin Dekar Arazi Sulanacak

Su ölçümü tamamlanan projeler de dahil edildiğinde toplamda 47 bin 70 dekar arazinin sulanacağını vurgulayan Kavuncu, “İskilip ilçemizde ki baraj, gölet, sulama tesisi projelerimiz kısa süre içerisinde tamamlandığında. 50 bin dekar arazimiz suyla buluşacak ve bu arazilerimizde sulu tarım başlayacaktır. Suyu toprakla, toprağı ürünle, ürünleri sofrayla’ buluşturmak ve projemizin bir an evvel tamamlanması için yakın takibimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kavuncu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sorkun/Karmış Göleti: Gölet talebi sonucu 2015 yılında ölçüme başlanmış, 2022 yılı eylül ayında ölçüm periyodu tamamlanmış olup, 2023 yılı yatırım programına alınacaktır. Söz konusu projenin hayata geçmesi ile 25.000 dekar arazi sulanabilecektir.

Şeyh Köyü: Gölet talebi sonucu 2018 yılında ölçüme başlanmıştır. Beyoğlan Köyü: Gölet talebi sonucu 2018 yılında ölçüme başlanmıştır. Başmakçı Köyü: Gölet talebi sonucu 2019 yılında ölçüme başlanmıştır. Çatkara: Gölet talebi sonucu 2019 yılında ölçüme başlanmıştır. Kozveren Mevkii: Gölet talebi sonucu 2021 yılında ölçüme başlanmıştır.”

Dere Islahı Ve Taşkın Korumaya 130 Milyon

Taşkın koruma ve dere ıslah çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Kavuncu, çalışmaların toplamda 130 milyon liralık bir maliyete sahip olacağını vurguladı.

Kavuncu, şu bilgileri verdi:

“İskilip İlçe Merkezi Meydan Çayı Dere Islahı, Taşkın Koruma: İskilip ilçe merkezinde bulunan Meydan Çayı Bayat Yoluna kadar taş tahkimat olarak 4 km ıslahı edilecektir. 2022 yılı ek programına 65 milyon  TL ile alınmış olup inşaat ihalesi yapılacaktır.

İskilip Beyoğlan Köyü Taşkın Koruması: Ana derede 900 m uzunluğunda, yan iki derede de 275 ve 240 m uzunluğunda beton taşkın koruma duvarı yapılacak olup keşif bedeli 25 milyon TL’dir. İnşaat ihalesi 30.11.2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

İskilip Kayardı ve Boşçakavak Dereleri Taşkın Koruma: Boşçakavak Deresinde 760 m uzunluğunda makinalı yatak tanzimi ve 3 adet yol geçişi yapılacaktır. Kayaardı Deresinde ise 760 m uzunluğunda makinalı yatak tanzimi ve 3 adet yol geçişi yapılacaktır. Bu iki derenin ıslahı yatırım programında 40 milyon TL ile yer almakta olup ihale hazırlıklarında son aşamaya gelinmiştir.

İskilip ilçemiz ve köylerinde yapılan ve yapılacak olan taşkın koruma çalışmalarıyla; can ve mal kayıplarına yol açan sel afetlerinin yaşanmaması ve olası bir taşkınının neden olacağı zararlar da ortadan kalkacaktır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.