Aşgın: Çevreye Duyarlı Akıllı Şehir Oluşturacağız

Yayınlama: 18.11.2023

Asgin Cevreye Duyarli Akilli Sehir Olusturacagiz 3

Aşgın: Çevreye Duyarlı Akıllı Şehir Oluşturacağız
Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çimento Fabrikası Arazisi’nde akıllı bir şehir kurulacağını söyledi.
Bölgede incelemelerde bulunan Başkan Aşgın, “Birinci vizyonumuz tarihi Çorum’u ayağa kaldırmaktı. Bu kapsamda Tarihi Meydan projesi, Çorum Kalesi’nin restorasyonu, Tarihi Kültür Yolu, Velipaşa Hanı restorasyonu, Dikiciler Arastası restorasyonu ve Güpür Hamamı’nın satın alınması çalışmalarıyla kadim Türk-İslam şehri Çorum’un tarihi doksunu ayağa kaldırmaya yönelik önemli çalışmalara imza attık. İkinci vizyonumuz ise modern şehirler kurmak. Bu vizyonumuzun gereği olarak, faaliyeti durdurulan eski Çimento Fabrikası arazisini satın aldık. Bu devasa arazi yeni, kimlikli, doğaya ve çevreye saygılı güzel bir şehir olacak” dedi.
Yaklaşık 2 milyon m2 alanda yeni şehir kuracaklarını belirten Başkan Aşgın, “Bu şehir çevreye duyarlı bir şehir olacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çok kullanacağız. Çevreye duyarlı akıllı şehir oluşturacağız. Tüm çatılarda güneş enerji sistemi zorunlu olacak. Tüm binalarda çatılardan akan yağmur sularının toplanarak sulamada kullanıldığı depolarda olacak. Fosil yakıtların azaltılması amacıyla üretilen eleklikli otomobiller için apartmanlarda şarj istasyonu, Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (nSEB) sistemini zorunlu kılacağız. Teknolojinin ve bilimin kullanıldığı bir şehir olacak. Bu proje ile adeta millet bahçesi içerisinde bir şehir kuruyoruz. Yüzde 25’i konut yüzde 75’i yeşil alan ve sosyal donatılardan oluşacak. Yapılaşmayı yatay mimari olarak planladık. Yüksek kat olarak sadece çevreyolu kısmına 15 katlı bir turizm alanı ve AVM binası işaretledik. Diğer kısımlar ortalama 6 kat olacak” ifadelerini kullandı.

“Çorum’a Değer Katacak Her Detay Düşünüldü”
Yeni şehir projesinde 18 bin m2 alana ise kongre kültür merkezi yapılacağını açıklayan Başkan Aşgın “Kongre kültür merkezi önünde 20 bin m2 şehir meydanı inşa edilecek.” dedi. Çorum’a değer katacak her türlü detayın düşünerek yeni bir yapılaşmayı planladıklarını ifade eden Başkan Aşgın “Şehrimize kazandırdığımız bu muazzam arazi Çorum’un modern yaşam alanı olacak” diye konuştu.