Aşgın: Hayalimiz Sporun Kenti Çorum

Yayınlama: 24.08.2023

Asgin Hayalimiz Sporun Kenti Corum

Aşgın: Hayalimiz Sporun Kenti Çorum

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, katıldığı bir canlı yayında Çorum’u spor kenti yapmak için çalıştıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, geçtiğimiz Salı günü ulusal bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu oldu. Belediyenin Çorum’da yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Aşgın, spor yatırımlarıyla ilgili bilgiler verdi.

Çorum’u spor kenti haline getirmek için çalıştıklarını belirten Başkan Aşgın, şunları söyledi:

“Binlerce yıllık tarihi ile medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Hititler’in başkenti Çorum, bugün çok yönlü bir gelişim ve değişim yaşamaktadır, Tarım, turizm, makine, tekstil, kiremit, un sanayisinin yanında son yıllarda mücevherat alanındaki ticari atılımlarla bölgesinin değil, ülkenin en önemli ihracat yapan, ülkesine katma değer sağlayan şehirlerin başında gelmektedir.

Dünyanın Merkezindeki bu şehir, sporda da ülkemize sayısız başarılar kazandırmıştır.

Hattilerden Hitit’lere, Friglerden Bizans’a, Selçukludan Danişment’lilere, Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyetine kadar binlerce yıllık tarih ve medeniyet birikimi ile dünya uygarlık mirasının önemli merkezlerinden biri olan Çorum, tarihi, kültürü, sosyal hayatındaki canlılığı ve doğal güzellikleriyle adeta Anadolu’nun özeti sayılmaktadır.

Spor alanında tesisleşmenin önemini çok iyi biliyoruz. Spor Şehri Çorum için, sürdürülebilir sportif başarılar için altyapı başta olmak üzere tesisleşmenin büyük önem taşıdığının farkındayız. Sporcularımızın antrenman sahalarını yeniledik, modern çalışma koşulları oluşturduk. Alanında uzman kadrolar tarafından daha bilimsel çalışmalara imkân sağlayan spor tesislerini bir bir hizmete açtık. Bu şekilde sporcularımızın daha başarılı sonuçlar elde edeceğine, şehrimize ve ülkemize yeni başarılar kazandıracaklarına yürekten inanıyoruz. Futbol, voleybol, güreş, masa tenisi, wushu, bocce, taekwando, judo, yüzme, binicilik ve daha pek çok branş için hayati öneme sahip tesisleri sporcularımızın ve spor camiasının hizmetine sunduk.”

“Yeni Şehir Stadyumu Göz Kamaştırıyor”

Çorum’a yakışır bir stadyum inşa ettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum’un tesisleşmesinde Çorum Belediyesi olarak önemli rol üstlendiklerini vurguladı. Çorum FK’nın 1. Lig’e yükselmesi için de her türlü katkıyı sunduklarının altını çizen Başkan Aşgın, “Ahlatcı Çorum FK’mız bu sene de inşallah 1. Lig’de şampiyon olup süper lige yükselecek. Tüm şehir buna inandı. Belediyemiz tarafından inşa edilen muhteşem stadyumda inşallah Süper Lig maçlarını da izlemek nasip olur” diye konuştu.

“Sporla İç İçe Bir Şehir”

Tüm gelişmiş şehirlerde olduğu gibi Çorum’da da sporun daha da yaygınlaşması tabana yayılması için önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Aşgın, “Şehirlerin gelişmişlik göstergelerinden biri –belki de en önemlisi- spor tesislerinin çokluğu ve spor yapabilme imkânlarının çeşitliliğidir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyacak, başarılı, ahlaklı ve sportif bireyler olarak yetişmesini en önemli amaçlarımızdan biri olarak görüyoruz. Yine, yaptığımız çalışmalarla spor yapma alışkanlığını toplumun tüm kesimlerine, tüm yaş gruplarına yaymayı çok önemsiyoruz. Hemen hemen tüm parklarımızda yer alan yürüyüş yolları ve fitness aletleri ile vatandaşlarımız günlük sporlarını yapabiliyor. Mahallelerimizde inşa ettiğimiz spor salonlarımızdan gençlerimiz başta olmak üzere her yaştan vatandaşımız, yararlanabiliyor. Semt sahaları ve nizami sentetik çim sahalarımızda geleceğin futbolcularını yetişiyoruz. Her yıl, şehrimizde faaliyet gösteren tüm amatör spor kulüplerimize ve minik sporcularımıza malzeme yardımında bulunuyoruz. Mahalle spor etkinliklerimizle her minik yavrularımıza sporu sevdiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın mottosuyla inşa ettiğimiz yarı olimpik yüzme havuzlarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Sadece tesisin bulunduğu mahalle halkına değil, tüm Çorum’a hitap ediyor. Yüzmeyi öğrenen çocuklarımızın yüzündeki o tebessüm hakikaten bizim de yüzümüze tebessüm olarak yansıyor. Onların mutluluğu bizim için çok önemli. Hedefimiz; bu tesislerimizle beraber Çorum’da yüzme bilmeyenin kalmamasıdır” diye konuştu.

“Güreş Eğitim Merkezi Gün Sayıyor”

Bölgenin en kapsamlı güreş eğitim merkezinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Aşgın, Çorum’un güreşle anılan bir il olduğunu, olimpiyat, dünya, Avrupa ve Türkiye Şampiyonları arasında çok sayıda Çorumlu güreşçi olduğunu hatırlattı. Aşgın, “Bu proje, Çorum Belediyesi’nin kendi bünyesinde hizmet satın alarak ürettiği çok özel bir proje. Türkiye’nin en güzel güreş eğitim merkezlerinden biri olacağına inanıyoruz.66 yatak kapasiteli, içerisinde birçok farklı alanın ve sosyal alanlarında olduğu muazzam bir eseri daha Çorum’a kazandırmış olacağız. Spor şehri Çorum için aşkla çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hedef Süper Lig”

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, 2019 yılında göreve geldiklerinden beri Çorum FK’ya önemli destekler verdiklerini, bugün gelinen noktada Çorum Belediyesi’nin çok önemli katkılarının olduğunu söyledi.

Bu sezon Trendyol 1. Lig’de Ahlatcı Çorum FK adıyla mücadele edecek olan takımın, hedefinin süper lig olduğunu vurgulayan Başkan Aşgın, “Çorum FK yöneticilerini tebrik ediyorum. Bu sezon da çok güzel ve güçlü bir takım oluşturdular. Tüm şehir kenetlendi, takımının arkasında. İnşallah takımımızın Süper Lig’e çıktığını görmek de bizlere nasip olacak” dedi.

Çorum’un bu zamana kadar tarımda, sanayide, ticarette hep zirvelerde yer aldığının altını çizen Aşgın, “Bundan sonra futbolda da artık zirveye oynayacağız. Takımımızın arkasında kenetlenmiş bir şehir var. Bu ruh, inşallah takımımızı Süper Lig’e taşıyacaktır.” diye konuştu.

Ligin ilk maçında Tuzlaspor karşısında çok iyi bir oyun sergilediklerini ve net bir galibiyet ile lige güçlü bir başlangıç yaptıklarını da hatırlatan Başkan Aşgın, “Elbette ligde inişli çıkışlı günlerimiz de olacak. Cuma günü oynadığımız Giresunspor karşısında da böyle bir şanssızlık yaşadık.  Ancak, sezon sonunda şampiyon olarak bu kadim şehir, dünyanın merkezi Çorum, Süper Lig’de temsil edilecek. Buna yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu. (Zahide Yasemin Özden)