Banka Binası Hafta Sonu Yıkılıyor

Yayınlama: 05.09.2023

Banka Binasi Hafta Sonu Yikiliyor 1

Banka Binası Hafta Sonu Yıkılıyor

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, 14 bin 500 metrekarelik alanda yapılması planlanan, kente yeni bir meydan kazandırılmasını hedefleyen Tarihi Meydan Projesi kapsamında Ziraat Bankası binasının hafta sonu yıkılacağını, meydanın yapımının ilk etabına da yakın zamanda başlayacaklarını açıkladı.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, dün sabah saatlerinde Ulu Cami yanında bulunan Ziraat Bankası binası önünde bir canlı yayın yaptı.

Hafta Sonu Yıkılıyor

Canlı yayında yaptığı konuşmada Ziraat Bankası binasının hafta sonu yıkılacağını dile getiren Başkan Aşgın, “Tarihin yeniden ayağa kaldırılmasıyla ilgili bilinçli, stratejik hamleler yaptık. Bu tarihi şehir meydanımızın en önemli lokasyonlarından birisi Halkbankası binasıydı ve onu yıktık. Şimdi de Ziraat Bankası kaldı. Bunun yıkımıyla ilgili süreç başladı. İnşallah bu hafta sonu itibariyle Ziraat Bankası binasını da yıkmış olacağız” dedi.

“Yeni Bir Kimlik, Yeni Bir Ruh”

Tarihi Meydan Projesi’nde geldikleri son noktayla ilgili bilgiler veren Başkan Aşgın, şunları söyledi:

“Bizim bir hayalimiz var. Dünyanın merkezi olan, merkezi Saat Kulesi olan, Ulu Cami’nin bulunan, 14 bin 500 metrekarelik tarihi meydan projesi hayalimiz var. Bu projemiz vaatlerimiz arasında olan bir proje değil ama şehrin tarihi dokusuna dokunmak, şehri güzelleştirmek adına yaptığımız bir proje. Tarihi yapının tekrar ayağa kalkmasının bu şehre yeni bir kimlik, yeni bir ruh kazandıracağını düşünüyoruz. Bugün burada bulunduğum yerde bir Halkbankası binası vardı. Hemen arkasında Ziraat Bankası binası var. Projemiz hamdolsun adım adım hayata geçiyor. Bu projenin ilk adımını Saat Kulesi’ne bakan işyerlerinin cephelerini yenileyerek atmıştık. Daha sonra arastamızın arkasındaki bölgeyi de restore ediyoruz. Şuan onun ikinci etabı da yavaş yavaş bitiyor.

Banka Binasının Yıkılmasıyla Önemli Bir Aşama Kaydedilecek

Ulu Cami’nin restorasyonu devam ediyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün takip ettiği bir proje ve bu yıl sonu itibariyle tamamlanacak. Bambaşka bir Ulu Cami ile hemşehrilerimiz karşılaşacak.

Ulu Cami’nin kıble tarafına baktığımızda bir banka orada olmayacak. Orası geçmişte olduğu gibi bir meydan olacak ve bizim tarihi şehir meydanı hedefimiz çok önemli bir aşama kaydetmiş olacak.”

“İlk Etap Üç Ay İçinde Bitecek”

Meydan projesinin yapımını iki etaba ayırdıklarını dile getiren Başkan Aşgın, ilk etaptaki çalışmaların kısa sürede başlayacağını duyurdu. Aşgın, “Bu projemiz 14 bin 500 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Buradaki tüm sorunları çözüp projeyi yapacak olsak bizi geciktirecekti. Bu projeyi iki etaba böldük. İlk etap 15 Temmuz Hürriyet Parkı ile başlayıp Dikiciler Arastası’nda biten bir proje olacak. 6 bin metrekarelik etabı ihale ettik. Önümüzdeki hafta içerisinde firmayla sözleşmemizi imzalayıp 3 ay içerisinde ilk etabı tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı. (Sümeyra Özdoğan)