‘Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır’

Yayınlama: 03.05.2024
Düzenleme: 03.05.2024 16:37

Erol Afacan 14 Ilacin Turkiyeye Satisi Durduruldu 1 Jpg E1706172646993

 ‘Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır’

Çorum Eczacı Odası Başkanı Erol Afacan, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlük Günü’nü kutladı.

Çorum Eczacı Odası Başkanı Erol Afacan, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlük günü ile ilgili mesaj yayımladı. Afacan “Basın, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Özgür ve bağımsız bir basın, halkın bilgi edinme hakkını korur, şeffaflığı teşvik eder ve hesap verebilirliği sağlar. Bu nedenle, basın özgürlüğü, tüm toplumlar için hayati önem taşımaktadır. Ne yazık ki, günümüzde birçok ülkede basın özgürlüğü tehdit altındadır. Gazeteciler, fikirlerini özgürce ifade ettikleri ve hakikati aradıkları için baskıya, şiddete ve hatta ölüm tehditlerine maruz kalmaktadır” dedi.

Açıklamasında “Bu durum, tüm insanlık için endişe vericidir. Basın özgürlüğü olmadan, demokrasinin gelişmesi ve korunması mümkün değildir. Bu nedenle, tüm ülkelerin basın özgürlüğünü korumak ve geliştirmek için gerekli adımları atması gerekmekte” diyen Afacan, basın özgürlüğünün korunmasını ve geliştirmesi için her zaman elinden geleni yapmaya çalıştığını söyledi.

Afacan açıklamasında son olarak “Bu vesileyle, tüm basın emekçilerimizin ve gazetecilerimizin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Ayrıca, tüm vatandaşlarımızı da basın özgürlüğünün önemini kavramaya ve bu değeri korumaya katkıda bulunmaya davet ediyorum” diyen ifadelere yer verdi.