Aşgın: Hayat Normale Dönünceye Kadar Afşin’deyiz

Yayınlama: 23.02.2023

Başkan Aşgın: Hayat Normale Dönünceye Kadar Afşin’deyiz

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, üçüncü kez Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine gitti. Bölgede bir canlı yayın yapan Başkan Aşgın, “Hayat normale dönünceye kadar Afşin’deyiz”

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, geçtiğimiz Salı günü Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine gitti. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin de görevli olduğu bölgede Çorum Belediyesinin çalışmalarını inceleyen Başkan Aşgın, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ile ilçedeki son durum üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Bu toplantının ardından Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven’i ziyaret ederek ilçede devam eden ve yapılması planlanan çalışmalar istişare edildi.

Daha sonra bölgedeki vatandaşlarla görüşen Başkan Aşgın, Afşin Devlet Hastanesi’nde tedavi gören depremzedeleri de ziyaret etmeyi ihmal etmedi.

“Tüm Çorum Burada”

Ziyaretler öncesinde Başkan Aşgın, beraberinde Cuma isimli bir depremzede ile birlikte sosyal medya hesabından bir canlı yayın yaptı. Depremin ilk gününden itibaren Çorum’un bölgeye adeta akın ettiğini belirten Başkan Aşgın, “Şuan tekrar Afşin’deyiz. Depremin üzerinden iki hafta geçti. Bizzat gelişim üçüncü oldu. Üçüncü kez Afşin’deyiz ve her geldiğimizde deprem yaralarının daha da geniş bir şekilde sarıldığını görüyoruz. Burada gerçekten mahşer fotoğrafıyla karşı karşıya geldik. Bulunduğumuz bölgede ayakta hiçbir ev yok. Onlarca ev var. Ortalaması altları yıkılmış.

Buraya geldik. Sadece belediye değil tüm Çorum burada aslında. Tüm kurumlarıyla birlikte Çorum burada. Bugün tüm teknik heyetimizle geldik. İki tane istişare toplantısı yaptık” ifadelerini kullandı.

Afşin ilçesinde hayat normale dönene kadar çalışma yapacaklarını vurgulayan Aşgın, şunları söyledi:

“Birkaç ay Afşin’deyiz. Burada hayat normale dönünceye kadar buradayız. Temizlik işlerinden park bahçelere, su, kanal hizmetlerinden fen işlerine kadar hangi konularla ilgili Afşin’in ne ihtiyacı varsa tespit ettik. Birkaç ay içerisinde Afşin’i o güzel günlerine döndüreceğiz. Bu yaralı o milli şuur, milli birlik ve beraberlikle saracağız.

Afşin’de hala enkazlar var. Nereye baksanız enkazlar var. Acil olanların yıkımını yapıyoruz. Bu enkazları elbirliğiyle yıkılacak. Enkazların kaldırılmasına destek vereceğiz. Suyla ilgili kayıp, kaçaklar var. 117 noktada tamir yaparak şehre su verdik ama bu kısımdaki kaçaklarla ilgili çalışmalarımızı en kısa sürede yapacağız.

Asfaltla ilgili ekipmanlarımızı, araçlarımızı buraya yönlendireceğiz ve kısa süre içerisinde Afşin’i hep beraber ayağa kaldıracağız.”

Afşin’e Çorum Caddesi Yapılacak

Öte yandan Afşinli depremzede Cuma, Çorum’un adının ilçedeki bir caddeye verilmesini istedi. Afşinli depremzede, “Öncelikle Çorum’a geldiniz, gecemizi gündüz ettiniz. Allah razı olsun. Çorum’dan herkes bizim desteğimize koştu. Yardımlardan çıkan mektupları gördükçe ağladık. Çorum Caddesi’ni Afşin’e istiyoruz. Kahraman kardeşlerimiz olarak biz sizden Çorum Caddesi’ni istiyoruz. Her şeyimiz var. Ayağa kalktık” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise Afşin Belediyesi ile bu konuda ortak bir karar aldıklarını belirterek, “Başkanımızla görüştük. Afşin ile Çorum’un kardeş şehir ilan edilmesini görüşüyoruz. Meclislerimizde süreci başlatıyoruz. Fiili olarak kardeşiz, hukuki olarak da kardeş olacağız. Güzel bir yer başkanımız ‘Çorum Caddesi’ ismini vereceğiz. Afşin’de ne kadar kardeşimizi görsek ‘Kahraman Çorum’ veya büyük bir caddeye ‘Çorum’ isminin verilmesi. Başkanlar olarak mutabık kaldık” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.