CHP’de Yeni Dönem

Yayınlama: 06.11.2023
Düzenleme: 06.11.2023 16:07

Chpde Yeni Donem 2

CHP’de Yeni Dönem

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına Özgür Özel seçildi. Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini duyuran CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız da Özgür Özel’i kutladı.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda 682 oy alarak 1. turu önde tamamlayan Özgür Özel, 2. turda 812 oy alarak, CHP’nin tarihindeki 8. genel başkanı oldu.

CHP’nin 38’nci Olağan Kurultayı, “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla, değişim tartışmaları altında Ankara’da yapıldı.

Başkanlık yarışı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Grup Başkanı Özgür özel arasında geçti. İlk oylamada 1366 delegenin 1364’ü oy kullandı. 1346 geçerli oyun 682’sini Özgür Özel alırken, Kılıçdaroğlu 664 oyda kaldı. 18 oy da geçersiz sayıldı. Bu sonuçla her iki aday genel başkanlık için gerekli 684 yeterli oyu alamayınca seçim 2’nci tura kaldı.

Gece yarısı yapılan oylamada Özgür Özel 812 oy alarak CHP’nin yeni genel başkanı seçildi. Kılıçdaroğlu ise 536 oyda kaldı.

İlk tura göre Özel, 130 oy daha fazla aldı.

Sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu.

Tahtasız’dan Kutlama

Daha önce kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini duyuran CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Özgür Özel’i kutladı.

Milletvekili Tahtasız, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Partimizin Genel Başkanı seçilen Özgür Özel’e yeni görevinde başarılar diliyor, partimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Partimizin başarısı için birlik beraberlik içerisinde kendisine her türlü desteği sunmak görevimizdir.

Partimize emeğini, alın terini, yıllarını veren, toplumun her kesimiyle kucaklaşan hak, hukuk, adalet yürüyüşü ile bir kültürü yerleştiren Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na minnettarız. Kendisi hak ettiği değeri her zaman görecek.

Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ten ve kuruluş değerlerimizden aldığımız güçle, Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda CHP olarak önce yerelde, sonra genelde iktidar olabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”