Çimento Arazisi İçin Dikkat Çeken Öneri

Yayınlama: 26.02.2023

Çimento Arazisi İçin Dikkat Çeken Öneri

İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İnşaat Yüksek Mühendisi Özgür Kılıç, eski Çimento Fabrikası arazisinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine yönelik bir öneride bulundu.

Sosyal medya hesabından

“Al sana proje” başlığıyla bir paylaşım yapan Özgür Kılıç’ın önerisi şöyle:

“Çimento fabrikasının yerine 2 katlı sosyal konut alanı yapalım. 1 milyon 400 bin metrekarenin yüzde 30’unu yol ve sosyal donatıya ayıralım. Ortalama 300 metrekare arsa olsa yaklaşık 3 bin adet arsa üretmiş oluruz. Ve halkımıza deprem yönetmeliğine uygun çizilmemiş, hazır beton kullanılmamış, nervürlü demir kullanılmamış, ekonomik ömrünün yarısını tamamlamış, yani 25 yılı geçmiş daire sahiplerine takas usulüyle daireni ve arsanı al desek bir anda Çorum’da 3000×4=12.000 kişinin hayatını kurtarmış oluruz.

3000/15=200 apartman şehir merkezinden taşımış oluruz. Şehir merkezinde boşalan apartmanların arsalarını da 2 katlı ticari arsa olarak satışını yapsak elde edilen gelirle de kayalık zeminlerdeki büyük arazileri satın alıp bu sistemi döngü halinde yaparsak kentte hayat kalitesini değiştirmiş hem de can güvenliğini sağlamış oluruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.