Çölyaklı Bireylere ‘Çapraz Bulaş’ Uyarısı

Yayınlama: 13.05.2024
Düzenleme: 13.05.2024 17:13

Colyakli Bireylere ‘Capraz Bulas Uyarisi 4 Jpg

Çölyaklı Bireylere ‘Çapraz Bulaş’ Uyarısı

Çorum’da konferans veren Uzman Diyetisyen İrem Erdem, Çölyaklı bireylere “çapraz bulaş” uyarısı yaptı, en çok dikkat edilmesi gereken konu olduğunu vurguladı.

Çorum Çölyak Derneği ile Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü tarafından “Çölyak ve Glutensiz Beslenme” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında Hitit Üniversitesi Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda organize edilen konferansa konuşmacı olarak Uzman Diyetisyen İrem Erdem katıldı.

Konferansı, Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Gökmeşe, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Çubuk, Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir, Başkan Yardımcıları Hacer Kesici ve Uzman Dr. Mustafa Azak ile yönetim kurulu üyeleri, Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar, dernek ve kulüp üyeleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar yaptı.

Daha sonra Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Çubuk da birer konuşma yaptı.

Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir, “Dünya Çölyak Günü nedeniyle paydaşlarımızla böyle güzel etkinlikleri düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hitit Üniversitesi’nin kıymetli hocalarına ve Beslenme ve Diyetetik Kulübü öğrencilerine gösterdikleri bu ilgi ve emek için teşekkür ediyorum” dedi.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Çubuk ise “Bu konferans, çölyak hastalığını ve glutensiz beslenmeyi daha iyi anlamak, etkili yönetim stratejileri geliştirmek ve toplumda farkındalık oluşturmak için bir fırsat sunuyor” ifadelerini kullandı.

Ardından konferansa geçildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Uzman Diyetisyen İrem Erdem, Çölyaklı bireyler için en çok dikkat etmesi gereken konuları anlattı. “Çapraz bulaş” konusunda dikkat çeken Erdem, “Gluten bir grup buğday proteinlerine verilen addır. Glutensiz diyet çölyak hastalığının tek tedavisidir. 2022 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 154 bin 27 çölyak hastası bulunmakta olup teşhisin artması için farkındalık sağlamak çok önemlidir. Glutensiz beslenme yönetirken Çölyaklı bireylerin en dikkat etmesi gereken konu çapraz bulaştır. Bulaş, glutensiz bir besinin gluten ile bulaşmasıdır. Bireylerin riskli ve yasaklı yiyeceklerde dikkatli olması, sadece glutensiz ürün üretim yapan firmaların ürünlerini seçmesi ve mutlaka etiket bilgisini kontrol etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Erdem’in konuşmasının ardından teşekkür belgesi verildi.

Konferansın ardından katılımcılar kokteylde anlatılan konuları değerlendirdi. Kokteylin ardından etkinlik sona erdi.