‘Çorum, Geleceğe Daha Güçlü Hazırlanmalıdır’

Yayınlama: 30.10.2023

Corum Gelecege Daha Guclu Hazirlanmalidir

‘Çorum, Geleceğe Daha Güçlü Hazırlanmalıdır’

2024 yerel seçimlerine yaklaştığımız bugünlerde kentte güçlü bir lobi oluşturmak, Çorum’un temel sorunlarının çözümüne katkı sağlamak ve geleceğe daha güçlü hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla “Çorum Yerel Seçim Platformu” kuruldu.

Platformun başkanlığını; İnşaat Mühendisi, önceki dönem Belediye Meclis Üyesi, siyaset adamı ve iş insanı Çetin Özdaş üstlendi.

Platform temsilcileri ile birlikte Hanoğlu Konağı’nda basın toplantısı düzenleyen Çetin Özdaş, platformun hedef ve amaçları hakkında bilgi vererek, her siyasi partiye ve görüşe eşit mesafede olduklarını dile getirdi.

Çorum’un sorunlarının çözülmesi ve geleceğe daha güçlü bir kent olarak hazırlanması için önümüzdeki yerel seçimlerinde güçlü ve etkili belediye başkan adaylarının çıkması gerektiğini anlatan Özdaş, eğer güçlü bir aday çıkmaz ise, taşın altına elini koyarak kendisinin aday olacağını ifade etti.

“Bölgesinin Lideri Güçlü Bir Çorum İdeali İçin”

Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde, “Türkiye Yüzyılı” vizyonunda, 2024 yerel seçimlerine doğru bir grup Çorum sevdalısı tarafından, bölgesinin lideri güçlü bir Çorum ideali için, bir silkinme, bir ayağa kalkış, bir diriliş olarak, bir dönüm noktası ve bir başlangıç olarak, Çorumluların ortak paydası olarak “Çorum Yerel Seçim Platformu” kurulduğunu bildiren Çetin Özdaş, “bölgesinin lideri güçlü bir Çorum idealiyle güçlü adaylar, güçlü yerel yönetimler oluşmasına katkı sunmak için 2024 yerel seçimleri öncesinde ekseriyeti mühendislerden oluşan bir platform kurduk” dedi.

Çetin Özdaş, hedef ve amaçlarını ise şu cümlelerle dile getirdi:

“Çorum’un ihracat rakamlarının oldukça yüksek seviyede olduğunu, tarım, sanayi, turizm başta olmak üzere her türlü altyapısının güçlü olmasına rağmen Çorum’un yıllardır havaalanı, demiryolu gibi büyük yatırımlara kavuşamaması üzüntü verici öyle değil mi?

Çorum, Türkiye’nin başkenti Ankara’da en büyük nüfus potansiyeline sahip olmasına rağmen devlette hükümette iktidarda uzun yıllardır en üst seviyede siyasetçisi veya bakan düzeyinde tek bir devlet adamı dahi olmayan bir il maalesef Çorum’umuz.

Dolayısıyla göç veren, sonuçları itibariyle başkentteki siyasi temsil gücü daha da küçülen, 19 yıldır tek bir devlet bakanı dahi olmayan ve milletvekili sayısı 5’den 4’e düşen bir İl Çorum.

Sonuç olarak maalesef hak ettiğini alamayan ve hak ettiği yerde olamayan giderek küçülen zayıflayan bir il Çorum.

Bölgenin Lideri Olmalı

Geçmiş yıllar olumsuzluklarına rağmen siyasi ve idari iyileşmeler var ise de istenen seviyede değildir.

Özet olarak değindiğimiz üzüldüğümüz şikayetçi olduğumuz konularda şikayetçi olmanın ötesine geçerek bizler Çorum sevdalıları olarak daha fazla gecikmeden siyasette daha aktif ve daha güçlü olmak zorunda olduğumuz noktasında artık harekete geçmeliyiz diye bir karar aldık. Önümüzde 2 seçeneğimiz vardır. Ya siyasete seyirci kalmaya ve giderek küçülmeye devam edeceğiz ya da Çorum yerelinde belediyelerimizde ve başkentte iktidarda, hükümette ve devlette en üst seviyelerde çok güçlü siyasi temsilcilerimizin olmasını sağlayarak bölgesinin en güçlü lider ili olmaya çalışacağız. Platformumuzun kuruluşu Çorumun şahlanışı için bir milattır. Hep birlikte geleceğe ve daha yükseğe birlikte taşımalıyız.

Güçlü Bir Belediye, Çorumun Gelişmesine Katkı Sağlar

İşte bizler oluşturduğumuz platform ile Yerelden başlayarak, Çorum’da güçlü bir belediye oluşturarak, belediyeyi Çorum’un gelişmesinde bir nüve kabul mantığıyla toplandık bir araya geldik. Merkezde güçlü, ilçelerde güçlü belediyeler ile Çorum başkent Ankara’da ve bölgesinde de daha güçlü olabilir diye düşündük. Bu düşünceden 2024 yerel seçimleri öncesinde kendi aramızda görüşmeler yaparken dostlarımızdan şahsıma adaylık anlamında teklif geldi.

Platformun Oluşumu

Malumunuz bizim geçmişte uzun yıllara dayalı önce ilçemizde belediye başkan adaylığımız, parti yöneticiliğimiz ve 3 dönem başarılı belediye meclis üyeliği geçmişimizde Çorum’un imar planlamalarına, kentsel dönüşümüne ve güçlü depreme dayanıklı yapılar çalışmalar yapmamız, katkılar sunmamız, temiz siyasetimiz ve sonrasında İstanbul’a taşınarak 10 yıldır riskli binalar ve kentsel dönüşümde ulusal basına da yansıyan etkin faaliyetlerimiz, televizyon röportajlarındaki uzman görüşlerimizin konuşmalarımızın beğenilmesi, kamuoyunda karşılık görmesi nedeniyle dostlarımızca önemli birikimlerimizin Çorum’un güçlenmesine yansıtılması için arkadaşlarımız yerel seçimlere doğru yakın zamanda bize Çorum Belediyesi Başkanlığına adaylık önerisinde bulundular, ısrarcı da oldular. Ancak bizde platformdaki dostlarımızın değerli tekliflerini nezaketen reddetmemekle birlikte Çorum il merkezimizde ve ilçelerimizde güçlü vizyonlu donanımlı adaylarla güçlü belediyelerin oluşmasına katkı sunmamızın şahsımın adaylığından çok daha önemli olduğu düşüncesinden hareketle bu önümüzdeki yerel seçimlere doğru birlikte çalışmak üzere bu platformu kurma kararını verdik.

Çorum’u Büyütmek İstiyoruz

Belediyeyi Çorum siyasetinin merkezinde büyükşehir belediyesi statüsünde olmaya aday bir merkez, bir nüve olarak kabul mantığıyla güçlü adaylarla, güçlü belediyelerle, güçlü siyasetçilerle bölgesinin lideri bir il olmayı amaç edindik. Çorum’un il ve ilçelerinin imar ve şehircilik sorunlarını hızlı bir şekilde çözmeyi, geleceğe planlı bir şekilde koşmayı amaç edindik. Gençlerine önem veren turizmin başkenti müreffeh bir il olmayı, Ankara’da iktidarda, hükümette, devlette Çorum’un çok güçlü temsilini sağlamayı amaçladık. Çorum Belediyesinin öncelikle Büyükşehir Belediyesi statüsünde olmasını ve bölgesinin lideri il olmasını hedefledik. Bu noktada henüz bize katılmamış olan tüm Çorum sevdalıları kardeşlerimiz ile güç birliği yaparak, platformu genişleterek Çorum’u büyütmek istiyoruz. Çocuklarımıza başta şehir içi trafik, ulaşım, otopark vb. imar ve deprem riskli yapılar sorunlarını büyük ölçüde çözmüş, güçlü, müreffeh bir Çorum bırakmak istiyoruz. Bu anlamda oluşturduğumuz platforma destek bekliyoruz, verilecek destek güçlü müreffeh Çorum hedeflerimizin gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır…

Platformumuz, meslek grubu ağırlıklı olarak mühendislerden oluşmaktadır. Hatta aramızdan bir arkadaşımız eski belediye başkanlarımızdandır. 2 arkadaşımız il başkanlığı yapmış eski önemli siyasetçilerdendir. Platformumuz il müdürlüğü görevi yapmış bürokratlardan olmak üzere farklı siyasi görüşlerden mesleklerden ancak çorum sevdalısı, şaibesiz, temiz, dürüst, sevilen, sayılan kişilerden oluşmaktadır. Her siyasi partiye ve görüşe eşit mesafedeyiz. Platform Çorum Sevdalısı olan, ilkeleri olan herkese kapımız açık olup halkamızı genişleteceğiz. İlerleyen zamanda platformun iletişim adres ve sosyal medya hesaplarını Çorum kamuoyu ile paylaşacağız.” (Sümeyra Özdoğan)